21.08.2022

„Przy Niej chcemy doświadczać tego, co jest fundamentalne – radości zbawienia, czyli pełni szczęścia” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Msza św. stanowiła centrum „Spotkania z Matką Radosną” w Zakrzewie.

Kult Maryi pod tym szczególnym wezwaniem znany jest od kilku wieków, a w miejscowej wspólnocie zrodził się w okresie międzywojennym. Jego wielkim szerzycielem był ks. dr Bolesław Domański, proboszcz zakrzewskiej parafii w latach 1903-1939. – W okresie najbardziej dramatycznej walki o polskość, o zachowanie tożsamości narodowej, kapłan nawoływał do zanoszenia modlitw do Matki Boskiej Radosnej, pokładając głęboką ufność, że „ból, strata, żal – to wszystko dla walczących jest chlebem powszednim, nieważnym wobec dni przyszłych, które odmienią ból – w radość, cierpienie – w zwycięstwo” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, podkreślając, że testament ks. dr. Domańskiego i uchwała Kongresu Berlińskiego, by kaplica Matki Boskiej Radosnej stanęła w Zakrzewie, mogły się zrealizować dopiero w 1989 roku.

Miejsce, które poświęcił Prymas Polski kard. Józef Glemp, znajduje się na rozwidleniu ulic Krótkiej i ks. Domańskiego.

Obraz Pani Radosnej, który towarzyszył modlącym się w kościele św. Marii Magdaleny, został po Mszy odprowadzony procesyjnie na scenę przed kaplicą. Tam odbył się koncert, w czasie którego wystąpili: Gabi Gąsior z projektem Holy Noiz, Alijah oraz S.A.N.T. – Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się, by to spotkanie wypadło jak najlepiej – dodał proboszcz ks. prałat Andrzej Choroba. – W czasach, w jakich przyszło nam żyć, dominuje smutek. Mając to szczególne miejsce, naprawdę możemy czuć się wyróżnieni. Warto tutaj przychodzić, by czerpać wiele radości, dając ją potem innym – dodał Marek Buława, współorganizator wydarzenia. „Spotkanie z Matką Radosną”, które odbywało się dwudziesty drugi raz, zakończył Apel Jasnogórski.

Tekst, nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski/Kamil Małolepszy