01.09.2022

Biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk mianował z dniem 1 września 2022 roku ks. Piotra Wachowskiego dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy oraz powierzył mu posługę ojca duchownego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ksiądz Piotr Wachowski urodził się 14 lutego 1986 roku w Wyrzysku. Świecenia kapłańskie przyjął 28 maja 2011 roku. Na pierwszą placówkę duszpasterską skierowany został do parafii św. Michała Archanioła w Kcyni, gdzie posługiwał również jako kapelan Zakładu Poprawczego.

W 2013 roku został wikariuszem parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, w lipcu 2016 roku, powierzona mu została funkcja diecezjalnego duszpasterza młodzieży. W 2017 roku powołał do istnienia Młodzieżową Radę Programową Diecezji Bydgoskiej. Od 2019 roku pełni również funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego i opiekuna Wspólnoty DA „Martyria”.

Ukończył studia podyplomowe z teologii fundamentalnej i dogmatycznej na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu. Kończy pisać rozprawę doktorską na temat życia i duszpasterskiej działalności śp. ks. Zygmunta Trybowskiego – pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła parafii MB Królowej Męczenników w Bydgoszczy-Fordonie. Lubi sport, trenuje triathlon.

Ksiądz Piotr Wachowski zastąpił na stanowisku dyrektora ks. dr Marcina Jiersa, który nadal pełni funkcję rzecznika prasowego.