03.09.2022

„Z różańcem w ręku pewniej i z większą wiarą wplata się Boga w nasze życiowe drogi” – powiedział w bydgoskim kościele Bożego Ciała bp Krzysztof Włodarczyk.

Świątynia na Szwederowie był celem różańca ulicami miasta, jaki zorganizowali Wojowników Maryi. – Niejednokrotnie szukamy tego, co nas umocni, doda skrzydeł na codzienność – mówił bp, wskazując, że różaniec jest „syntezą Ewangelii”.  – Jego specyfiką jest oglądanie życia Jezusa oczami Maryi. Ona jest Tą, która w radykalny, prosty i umiejętny sposób łączyła cierpienia oraz radości z Bożą Miłością – mówił.

Biskup Krzysztof Włodarczyk dodał, że różaniec ma pomagać w poszukiwaniu codziennych rozwiązań właśnie według ducha Ewangelii. – Modlitwa ta angażuje ciało, słowo, serce i duszę, stąd cały człowiek ukierunkowuje się na życie Bożą obecnością. Pamiętać o Bogu obecnym wszędzie – tego uczy różaniec – wskazał.

Ten sposób modlitwy – jak zauważył Biskup Bydgoski – stopniowo przemienia człowieka z turysty na pielgrzyma.

Modlitwa nieprzypadkowo została zorganizowana w pierwszą sobotę miesiąca. – Żyjemy w czasach, w których ludzie za bardzo są skupieni na sobie i dobrach materialnych. Stąd warto otworzyć serce na działanie Ducha Świętego, Jezusa, oczywiście przez Niepokalane Serce Maryi. To na pewno gwarantuje łaski i zupełnie inne postrzeganie codzienności. Szczęście, którym możemy zarażać innych – powiedział Daniel Kubiak ze Sztokholmu.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski