05.01.2023

„Jestem przekonany, że Benedykt XVI będzie wciąż żył w naszych sercach” – mówi bp Krzysztof Włodarczyk.

Jak dodał, odszedł od nas papież, który kontynuował „linię nauczania” swego poprzednika – św. Jana Pawła II. – Po ludzku odczuwamy smutek i wielką stratę. Jednak na życie Kościoła spoglądamy przez pryzmat opatrzności i Tego, który jest Głową, czyli Chrystusa – podkreślił po uroczystościach pogrzebowych Benedykta XVI.

Jak zauważył bp pewna „epoka” przemija, ale Kościół wciąż trwa. Przypomniał zarazem dialog Piotra i Jezusa, gdzie padają znane słowa: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”. – Jest z nami Zmartwychwstały, który prowadzi. Natomiast w kontekście wspomnienia o Benedykcie XVI, jestem przekonany, że będzie on żył w naszych sercach – dodał.

Tutaj bp Krzysztof Włodarczyk wskazał na nieoceniony dorobek intelektualny zmarłego papieża. – To człowiek bardzo bliski w wymiarze naszej diecezji, w której od dziesięciu lat działa Centrum Studiów Ratzingera. W tych okolicznościach jeszcze bardziej będziemy się starali rozpowszechnić i udostępnić to, co jest związane z papieżem, przede wszystkim jego myśl i dzieła – mówi. Centrum jest także w posiadaniu kilku pamiątek, które należały do głowy Kościoła. – Po otwarciu Muzeum Diecezjalnego, jedno z pomieszczeń będzie Izbą Pamięci kard. Ratzingera i Benedykta XVI – powiedział.

Ostatnie dni upłynęły w diecezji bydgoskiej pod znakiem modlitwy w intencji papieża emeryta, by – jak powiedział bp Krzysztof Włodarczyk – radował się pełnią szczęścia w niebie oraz wstawiał się za nami. – Był to człowiek, który bezgranicznie kochał Jezusa i powierzony sobie Kościół. Czuliśmy to także wtedy, kiedy po ustąpieniu z urzędu „usunął się w ciszę”, kiedy wciąż temu Kościołowi służył poprzez modlitwę i ofiarowane cierpienie – powiedział.

Biskup wyraził nadzieję, że zostaną wydane kolejne myśli Benedykta XVI, zwłaszcza te odnoszące się do sytuacji współczesnego świata. – Myślę nade wszystko o kryzysie wiary, gdzie Benedykt XVI wciąż poszukiwał odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje, dając jasne wskazówki. Odpowiadał również na pytania związane ze słabościami i grzechami, jakie miały miejsce w Kościele. Zawsze czynił to w odniesieniu do słowa Bożego, Ojców Kościoła i tego, co sam wypracowywał na bazie teologii – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcie: Vatican News