„Wybitny duszpasterz, kapelan wojskowy w czasie II wojny światowej. Latem 1942 roku na skutek donosu został aresztowany, a następnie przewieziony do Dachau, gdzie zmarł 25 stycznia 1945 roku” – napisano w ubiegłym roku w dekrecie ustanawiającym bł. ks. Antoniego Świadka współpatronem parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bydgoszczy.
Został on wydany przez biskupa Jana Tyrawę. Podkreślono w nim również, że świątynia na bydgoskim Siernieczku od wielu lat jest miejscem modlitwy i czci błogosławionego.
Antoni Świadek przyszedł na świat 27 marca 1909 roku. Miał siedmioro rodzeństwa. Jako wzorowy uczeń ukończył w 1928 roku gimnazjum w Kempnie. Był miłośnikiem harcerstwa, a zarazem członkiem Sodalicji Mariańskiej. Następnie studiował w seminarium w Gnieźnie oraz w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1933 roku.
Ze wspomnień zawartych w różnych źródłach wynika, że był dobrym pasterzem, który zasłynął z kształcenia oraz formowania dzieci i młodzieży w duchu religijnym i sportowym. Pomimo niełatwych czasów potrafił znaleźć darczyńców dla biednych, bezrobotnych, organizując zwłaszcza pomoc dla rodzin wielodzietnych i ubogich.
Kiedy nastał czas trudnej okupacji, a wróg nakazał rozebrać istniejące na terenie parafii tzw. lepianki, ksiądz Antoni przyjął bezdomne rodziny pod swój dach. Gdy okupant wprowadził zakaz używania ojczystego języka w urzędzie i kościołach, ten niezłomny kapłan wciąż odprawiał nabożeństwa i spowiadał po polsku. Aresztowano go latem 1942 roku, osadzając w bydgoskim więzieniu, gdzie doznał szczególnego okrucieństwa oraz przeznaczania do najcięższych prac fizycznych.
Z grodu nad Brdą przewieziono go 7 października 1942 roku do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam zachorował na tyfus. Ksiądz Wacław Kamiński, będąc świadkiem ostatnich chwil życia współbrata, udzielił mu absolucji, podając w skrytości Ciało Chrystusa. Ksiądz Antoni Świadek umierał z pełną świadomością, odmawiając modlitwę różańcową. Zmarł 25 stycznia 1945 roku.
Ksiądz Świadek został beatyfikowany przez papieża Polaka w Warszawie 13 czerwca 1999 roku. Uroczyste wspomnienie liturgiczne błogosławionego kapłana z przysługującymi odpustami wyznaczono na dzień jego urodzin – 27 marca.
MJ