We Włocławku, stolicy Kujaw, przy pięknej pogodzie odbyły się 7 czerwca uroczystości z okazji Święta Województwa. Obchody z udziałem samorządowych władz regionu rozpoczęła Msza Święta w intencji województwa, po niej odbyły się koncert upamiętniający setną rocznicę urodzin papieża Polaka i sesja sejmiku województwa.
Mszę św. w intencji województwa i jego mieszkańców odprawiono w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, świątyni, której początki sięgają XIV wieku. Homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering, który mówił o historii i dziedzictwie naszego województwa, naszej tożsamości, a także pielgrzymkach Ojca Świętego w regionie.
Po Mszy św., w katedrze odbył się koncert Tomasza Kamińskiego z zespołem „Muzyczne listy Jana Pawła II do młodych” upamiętniający setną rocznicę urodzin papieża Polaka. Zabrzmiały utwory będące poetyckim wspomnieniem spotkań młodzieży z Ojcem Świętym. Pieśni autorstwa Tomasza Kamińskiego, muzyka i kompozytora związanego z naszym regionem, zostały zapisane na płycie i dołączone do publikacji „Papieskie dziedzictwo”. Utwór „Maria Regina Mundi” otwierający album do wysłuchania tutaj. Po koncercie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II we Włocławku, która odbyła się 6 czerwca 1991 roku.
W specjalnie przygotowanym namiocie, przed budynkiem przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku przy ulicy Bechiego 2, odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Wśród gości znaleźli się radni województwa, parlamentarzyści z regionu, władze miast prezydenckich, samorządowcy z powiatów i gmin, radni minionych kadencji, rektorzy uniwersytetów i uczelni wyższych, dyrektorzy wojewódzkich jednostek organizacyjnych, szefowie służb mundurowych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym kół gospodyń wiejskich.
Obrady poprowadziła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, która jako pierwsza zabrała głos. – Wspólnie obchodzone Święto Województwa jest wyrazem naszego lokalnego patriotyzmu, stanowi manifest solidarności, a wyjątkowa atmosfera pozwala nam oderwać się, a nawet na chwilę zapomnieć o problemach i tragicznej sytuacji, w jakiej znalazł się cały świat w wyniku pandemii koronawirusa (…) Co roku w tym dniu poza radosnym świętowaniem, powracamy do przesłania, jakie pozostawił nam nasz patron święty Jan Paweł II – wezwania do solidarności międzyludzkiej i dialogu (…) Demokratycznie podejmowane decyzje są zawsze efektem dialogu, długiej dyskusji i ścierania się ze sobą różnych stanowisk. Ważne jest wspólne wypracowanie kompromisu, bo tylko za jego pomocą można iść dalej i realizować kolejne zadania. Z perspektywy trzydziestu lat widać, że samorządy spełniają pokładane w nich nadzieje – mówiła Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku województwa.
Marszałek województwa Piotr Całbecki mówił do zebranych: – 30 lat temu, również na naszych ziemiach rozpoczęła się nowa era w kształtowaniu polskiej państwowości. Od walki o wolność przeszliśmy do jej zagospodarowywania. Pierwszym przejawem tego procesu były w pełni wolne demokratyczne wybory samorządowe. Dzięki samorządom Polska zmieniła się na lepsze. To zasługa wielkiej odpowiedzialności Polaków a także samorządowców, angażujących się często bez reszty, kosztem życia prywatnego, na rzecz spraw wspólnych. Jestem przekonany, że idea samorządności się obroni i rozwinie. Nic nie jest bowiem w stanie powstrzymać marszu ku wolności. Niech zatem kolejne lata staną się czasem rozwoju samorządów, jako najskuteczniejszego narzędzia budowy wspólnego dobra. Niech nasz Patron, święty Jan Paweł II, wspiera nas w tych staraniach, a my wsłuchując się w jego nauczanie, abyśmy na nowo umieli wyznaczać drogi naszej wędrówki – mówił gospodarz regionu.
– Byłem radnym w okresie, kiedy budowaliśmy samorząd obecnego regionu. Wielu nie wierzyło w to, że mieszkańcy trzech mniejszych ówczesnych województw mogą sami się rządzić, tworzyć samorząd, a jednak się udało. Dziś już nikt nie kwestionuje istnienia województwa. Różne kulturowo i historycznie krainy tworzą wspólnotę, która jest siłą i bogactwem tego samorządu – mówił w swoim wystąpieniu Jan Krzysztof Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– Samorząd terytorialny jest jednym z najważniejszych organów naszego państwa. Ojciec Święty niezwykle cenił samorządy i ich niezależność. Zalecał, by tę samorządność pielęgnować i rozwijać. Tę ideę chcemy wcielać w życie. Reformy, które dokonały się w ostatnich trzydziestu latach są niewątpliwym sukcesem. Jesteśmy blisko obywateli i tylko silny wspólny głos pozwala nam budować silne państwo – podkreślał Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.
– Naszym wspólnym zadaniem jest umacnianie i rozwój samorządności wojewódzkiej, powiatowej i gminnej przy dwustronnym współdziałaniu z rządem. Warunkiem dynamicznego oraz społecznie odpowiedzialnego rozwoju samorządu każdego szczebla jest kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego. Ważna jest współodpowiedzialność za wdrożoną trzydzieści lat temu reformę – podkreślał Stanisław Pawlak, nestor samorządności wojewódzkiej, obecnie radny województwa kujawsko-pomorskiego najdłużej sprawujący mandat.
Na zakończenie sesji wykład „Droga do samorządu – od pierwszych koncepcji do ich wdrożenia” wygłosił Robert Musiałkiewicz, rektor Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku.
Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.
W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako jedyny region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Stanowisko będące odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku (więcej).
Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Oprac. MJ
Zdjęcia: Szymon Zdziebło tarantoga.pl/UMWKP i Andrzej Goiński/UMWKP