„Ciągłe milczenie Józefa zwraca uwagę na jego nieustanne słuchanie” – mówił w bydgoskim kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego zakończenia Roku Świętego Józefa. – W Józefie z Nazaretu jest pewna cecha, która zadziwia i mocno wyróżnia go w Biblii. Jest widoczna i żywo obecna w każdym wersecie Ewangelii, w którym się pojawia. We wszystkich wydarzeniach, spotkaniach, okolicznościach i sytuacjach – Józef zawsze milczy. Właśnie milczenie Józefa odsłania najgłębszą prawdę o zwyczajnym i niezwykłym człowieku – powiedział.

Biskup Włodarczyk podkreślił zarazem, że Józef milczący nie jest „milczkiem”. – Milczy nie dlatego, że lękliwie wycofuje się przed nowymi wyzwaniami. Nie dlatego, że się izoluje i ucieka od odpowiedzialności. Nie dlatego, że się zamyka w swoim świecie, obraża, czy buntuje. Ciągłe milczenie Józefa zwraca uwagę na jego nieustanne słuchanie. To Józef wsłuchany w Boga – dodał.

HOMILIA

Kapłani z dekanatu wraz z delegacjami parafii dziękowali za otrzymane łaski, powierzając swoją codzienność dalszej opiec św. Józefa. – Nasz kościół został ustanowiony świątynią stacyjną. Cieszymy się, że możemy ten rok uroczyście zakończyć, dziękując za niezliczone łaski za wstawiennictwem tego wielkiego świętego – podsumował proboszcz wspólnoty św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy ks. kanonik dr hab. Mariusz Kuciński.

Tekst, nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz