14.12.2022

Karmel Narodzenia Pańskiego w Tryszczynie był miejscem modlitwy sióstr Karmelitanek Bosych i wiernych. Eucharystii w liturgiczne wspomnienie św. Jana od Krzyża przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk.

Według ordynariusza diecezji łatwiej w świętego się wpatrywać, a znacznie trudniej go naśladować. Mówiąc o żyjącym w XVI wieku hiszpańskim mistyku, doktorze Kościoła, zaznaczył, że był on kimś bez granic „rozmiłowanym w Bogu i pochwyconym przez Niego”.

Jan od Krzyża – jak zauważył bp – pisząc o miłości, nie miał na myśli jej okrojonych wizji. – Jemu zawsze chodziło o tę jedną i jedyną Miłość – mówił, wskazując na Boga. – Hiszpański święty przestrzega, by nie przykładać do Niego swojej ludzkiej jedynie, ograniczonej miary miłości i jej rozumienia – podkreślił.

Stąd według biskupa pierwszeństwo Boga stanowi fundamentalną konstatację w doktrynie św. Jana od Krzyża. Jest to trzon jego nauki i przesłania, które płynie z jego twórczości. – Karmelita przedkłada Boga ponad wszystko inne, nie ma dla niego niczego, co mogłoby się z Nim równać – powiedział. 

Biskup Krzysztof Włodarczyk zwrócił także uwagę na znaczenie modlitwy w życiu świętego, dodając, że jest ona „środkiem wszystkich środków chrześcijan”. Na zakończenie życzył siostrom, by patron nieustannie wspomagał je swoim wstawiennictwem. By „doświadczały tym samym szczytu miłości”.

Święty Jan od Krzyża – Juan de Yepes – urodził się w roku 1542 w Fontiveros w Hiszpanii. Mając dwadzieścia lat wstąpił do Karmelu. Stał się pomocnikiem Teresy od Jezusa w dziele reformy zakonu. Jako karmelita bosy przyjął imię Jana od Krzyża, ukochał bowiem krzyż Jezusa. Jego reformatorska działalność sprowadziła nań liczne cierpienia. 

Jan głosił konieczność całkowitego ogołocenia wewnętrznego, by dojść do pełni zjednoczenia z Bogiem. Naukę swoją zawarł w dziełach mistyczno-ascetycznych pisanych prozą i wierszem. Zmarł 14 grudnia 1591 roku w Ubedzie. W 1726 roku papież Benedykt XIII ogłosił go świętym, a Pius XI w roku 1926 Doktorem Kościoła Powszechnego.

Fundacja Sióstr Karmelitanek Bosych w Bydgoszczy była darem Karmelu Poznańskiego z okazji Millenium chrztu Polski. Dokładnie 2 sierpnia 1966 roku siostry przyjechały do dostosowanego do życia zakonnego jednorodzinnego domu przy ul. Spacerowej w Bydgoszczy, w którym to miejscu powstała później parafia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

Szukając bardziej odpowiedniego miejsca dla pustelniczego życia, 18 października 1972 siostry przeniosły się do pobliskiego Tryszczyna. 17 listopada 1974 prymas Polski kard. Stefan Wyszyński poświęcił maleńki klasztor i kaplicę. W latach 1981-1984, pomimo wielkich trudności ze strony władz PRL, rozbudowano klasztor i 19 maja 1984 biskup chełmiński Marian Przykucki dokonał uroczystego poświęcenia i konsekracji ołtarza.

W ciągu ponad 50 lat istnienia z Karmelu zrodziły się dwie nowe fundacje – w Gnieźnie i Karagandzie. Miejsce to jest naznaczone męczeńską krwią polskiej inteligencji i młodzieży bydgoskiej, bowiem w czasie okupacji w Tryszczynie i okolicy zginęło łącznie około 1,5 tys. mężczyzn, kobiet, młodzieży.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print