29.06.2023

Ojciec Marcin Dusiński CSSp został wybrany na Przełożonego Wyższego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego. Decyzję podjęli 28 czerwca współbracia, podczas odbywającej się w grodzie nad Brdą XVII Kapituły Prowincjalnej.

Ojciec Dusiński CSSp urodził się 12 listopada 1974 roku w Bydgoszczy, jako drugie dziecko Eugenii i Mieczysława. Jego dzieciństwo i młodość związane były z parafią Chrystusa Króla na Błoniu.

Ukończył Szkołę Podstawową nr 48, gdzie rozpoczęła się jego przygoda z piłką ręczną. To właśnie tej dyscyplinie sportu poświęcił wiele lat życia. Wraz z klubem AZS Bydgoszcz, osiągnął mnóstwo sukcesów. Karierę zwieńczył tytułem Mistrza Polski w kategorii juniorów starszych w Zabrzu.

Po ukończeniu III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, kiedy kariera sportowa stała przed nim otworem, wstąpił do seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego. Śluby wieczyste złożył 4 września 1999 roku, a dzień później przyjął święcenia diakonatu. Formację seminaryjną zakończył tytułem magistra teologii na UAM w Poznaniu.

Święcenia kapłańskie otrzymał 4 czerwca 2000 roku z rąk abp Henryka Muszyńskiego w kościele rektorskim zgromadzenia w Bydgoszczy. W 2001 roku podjął posługę misyjną w Paragwaju, gdzie spędził niemal 15 lat. – Na pewno chciałbym w przyszłości tam wrócić, bo wciąż – na całe szczęście – jest w moim sercu tęsknota za pracą misyjną – stwierdził.

Przez ostatnie lata, będąc pierwszym asystentem prowincjała i członkiem Rady Prowincjalnej, pełnił funkcję przełożonego Domu Prowincjalnego oraz rektora kościoła Ducha Świętego w Bydgoszczy. – Wierzę w działanie Ducha Świętego. To, co się dokonało, jest tego potwierdzeniem. Pragnę wypełniać wolę Bożą, która została wyrażona przez moich współbraci ze zgromadzenia. Otrzymałem mandat zaufania, który chciałbym jak najlepiej wypełnić – powiedział o. Marcin Dusiński CSSp.

Duchacz podziękował wszystkim za wsparcie. – Czuję w sercu pokój. Wiem również, że wiele osób modliło się w intencji przebiegu kapituły, która jest też takim momentem wyznaczenia kierunków na najbliższe lata, by wszystko pochodziło od Ducha Świętego. Nie możemy zapominać o korzeniach, tożsamości misyjnej – tu w Polsce, ale i tam, gdzie jesteśmy posłani. Jesteśmy wspólnotą, która się starzeje i trzeba również pytać, co dalej w kontekście nowych powołań – dodał elekt.

Jeżeli generał wraz z radą zatwierdzi wybór, ojciec Marcin Dusiński CSSp obejmie urząd prowincjała we wrześniu. Kadencja potrwa cztery, a nie jak do tej pory trzy lata. – Chcemy dzisiaj realizować zadania, które są wynikiem kapituły generalnej, jaka miała miejsce w Bagamoyo w 2021 roku. Chodzi o wyczulenie na nowe oblicza biedy – zarówno tej intelektualnej, jak i duchowej – powiedział o. Alain Mayama CSSp.

Generał, który przyjechał do Bydgoszczy, nawiązał do słów z Izajasza „Oto Ja czynię rzecz nową”. – To zaproszenie dla wszystkich współbraci, by zostawić rzeczy, które nie wchodzą w nurt nowego spojrzenia na duszpasterstwo. Ma nam towarzyszyć świeżość w postrzeganiu rzeczywistości oraz w odczytywaniu znaków czasu. Kapituła w Bydgoszczy ma także nam pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku chcemy iść – w Kościele w Polsce – do biedy istniejącej wokół nas – dodał o. Alain Mayama CSSp.

Ojciec Dusiński CSSp zastąpi o. Marka Myślińskiego CSSp. – Ojciec Marcin był przez ostatnie dwie kadencje „moją prawą ręką”, więc bardzo cieszę się z jego wyboru. Jestem wdzięczny nade wszystko Duchowi Świętemu. Można powiedzieć, że jego działalność będzie niejako kontynuacją tego samego spojrzenia na Kościół w Polsce, a także pracę misyjną – powiedział o. Myśliński CSSp, wspominając swój wybór na pierwszą z dwóch kadencji. – Wówczas byłem osobą nieznaną, wróciłem po 14 latach z misji do współbraci, którzy znali mnie jako kleryka, stając się dla nich przełożonym. Wtedy, nie waham się powiedzieć, rozpoczęliśmy odbudowę polskiej prowincji „ze zgliszczy” – dodał o. Marek Myśliński CSSp.

Zgromadzenie Ducha Świętego zostało założone w 1703 roku we Francji. Jego charyzmatem jest praca misyjna wśród ludów, osób i grup najbardziej opuszczonych na całym świecie. Dom macierzysty polskiej prowincji mieści się w Bydgoszczy. Wspólnota polskich współbraci liczy obecnie blisko 50 członków, którzy posługują m.in. w Europie, obu Amerykach i Afryce.

Tekst i zdjęcie: Marcin Jarzembowski

print