17.04.2025

„Być księżmi – to dla nas najważniejsze i na tym przede wszystkim musi nam zależeć” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

We Mszy Krzyżma Świętego uczestniczyli duchowni z diecezji, wśród nich bp senior Jan Tyrawa. Wraz z nimi modlili się przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza, osoby konsekrowane i świeccy. – To dla nas wszystkich okazja, by przyglądając się doświadczeniu pierwszych uczniów oraz życiu młodego Kościoła, ożywić nadzieję, rozpoznać drogi, umocnić się w stawianiu czoła wyzwaniom codzienności – mówił bp.

Następnie podkreślił, że źródłem nadziei jest Pan Bóg, a kapłani drogowskazem wskazującym na Niego. – W każdej sytuacji – pomyślnej czy niepomyślnej – najpierw sami możemy ożywić w sobie niezłomną nadzieję. O nią winniśmy zabiegać, ją pielęgnować. Nie pojawia się ona nagle i raz na zawsze, ale wymaga stałej pracy i duchowego wysiłku. Podobnie, jak wciąż zabiegamy o większą miłość, o coraz głębszą wiarę, tak samo musimy w sobie umacniać nadzieję, by jej nie stracić, gdy przyjdą trudne chwile. Człowiek potrzebuje Boga, w przeciwnym razie nie ma nadziei – zaznaczył.

Kto nas uczył tej nadziei? – pytał siebie i zebranych prezbiterów, bp Krzysztof Włodarczyk. – Czynili to świadkowie, nauczyciele nadziei. Są pośród nich święci i błogosławieni, rodzice i krewni, nauczyciele i wychowawcy, i przyjaciele Chrystusa, zapraszający nas do wspólnej drogi z Nim – Dobrym Pasterzem. Są pośród nich kapłani, szczególni świadkowie nadziei. To wy bracia tę nadzieję przepowiadacie, głosząc Słowo Boże – znak transcendentnej nadziei. To wy tą nadzieją – w jej sakramentalnym wymiarze – wciąż obdzielacie siostry i braci. Kapłani – świadkowie nadziei. A kiedy kapłan będzie świadkiem nadziei? – pytał dalej.

Ordynariusz diecezji podkreślił, że młodzi oczekują od księży autentyzmu i duchowości. Wynika to z socjologicznej analizy badań przeprowadzonych w grupie 1400 młodych osób w wieku od 12 do 20 lat. Wiele wypowiedzi wskazuje na potrzebę religijności pogłębionej u kapłana, nie tyle rytualnej co opartej na osobistym doświadczeniu. Kluczowe w ocenie księży przez młodzież okazują się „ludzkie” cechy. Dotyczy to zarówno tych pozytywnych, jak człowieczeństwo, otwartość, wyrozumiałość i negatywnych – arogancja, ignorancja, wyniosłość.

Biskup Włodarczyk przywołał nauczanie Benedykta XVI do kapłanów z archikatedry warszawskiej z 2006 roku. „Wierni oczekują od kapłanów tyko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, aby był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. (…) Bądźcie autentyczni w waszym życiu i posłudze. Wpatrzeni w Chrystusa, żyjcie życiem skromnym, solidarni z wiernymi, do których jesteście posłani. Służcie wszystkim, czekajcie na nich w parafiach i w konfesjonałach, towarzyszcie nowym ruchom i wspólnotom, wspierajcie rodziny, nie traćcie więzi z młodzieżą, pamiętajcie o ubogich i opuszczonych”.

Kolejną kwestią, na którą zwrócił uwagę biskup, jest potrzeba wśród wzajemnych relacji kapłanów. – Wydaje się̨ coraz wyraźniej, że wspólnota kapłańska staje się̨ koniecznością̨, by móc z radością̨ i nadzieją posługiwać́ tym, do których jesteśmy posłani. Dlatego bracia, szukajmy i dbajmy o piękne kapłańskie relacje, nie bójmy się̨ wyjść́ z inicjatywą spotkań́ i modlitw – powiedział.

Na zakończenie biskup zwrócił się do każdego w sposób indywidualny. – Dziękuję̨, że każdy z was jest! I wiedz bracie, że zarówno ja, jak i pozostali członkowie prezbiterium, jesteśmy dla siebie darem. Potrzebujemy świadomości, że nie jesteśmy sami, że możemy sobie służyć́: rozmową, sakramentami i obecnością̨. Kiedy zbliżamy się do tajemnicy Chrystusowej Paschy, życzę̨ każdemu z was bliskości Pana w Wieczerniku, wierności Jana pod krzyżem oraz miłości kobiet idących namaścić́ ciało Jezusa – powiedział.

W czasie liturgii miała miejsce konsekracja krzyżma świętego oraz błogosławieństwo olejów chorych i katechumenów. Krzyżmo zostało zmieszane przez biskupa z wonnym balsamem, ofiarowanym przez przedstawicieli Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie. Księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Biskup wręczył również listy gratulacyjne kapłanom obchodzącym jubileusze przyjęcia święceń. 65-lecie świętują: ks. kan. Józef Starczewski, ks. Mikołaj Szymański; 60-lecie: ks. Andrzej Gierjatowicz, ks. Leonard Polley; 50-lecie: ks. prałat Józef Pietras, ks. infułat Ryszard Pruczkowski, a 25-lecie: ks. Aleksander Gapiński, ks. Grzegorz Wiciński i ks. Bartosz Wojtaszek.

Na zakończenie w ich imieniu życzenia biskupom złożył ks. infułat Ryszard Pruczkowski.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print