Drodzy Diecezjanie,

w ostatnich tygodniach byliśmy świadkami tragicznych skutków powodzi, która dotknęła południowo – zachodnią część Polski. W związku z tą dramatyczną sytuacją w niedzielę 22 września została przeprowadzona zbiórka pieniędzy dla poszkodowanych rodaków. Zebrane w tym dniu dary materialne odzwierciedlały postawę naszej chrześcijańskiej miłości i wyrażały współczucie oraz solidarność z poszkodowanymi.

Woda, po obfitych deszczach, zalała wiele domów, szkół, przedszkoli, szpitali. Wiele domów i budynków użytku publicznego zostało zniszczonych, także cała infrastruktura drogowa na tamtych terenach została mocno nadszarpnięta. Caritas Polska i Caritas Diecezjalne ciągle organizują szeroko zakrojoną pomoc dla wszystkich osób, które dotknął dramat powodzi.

Pragnę Wam wszystkim, Drodzy Diecezjanie podziękować za ofiarność Waszych serc. Bezinteresowny dar powodowany miłością bliźniego jest najwyższym dowodem Waszego chrześcijańskiego życia i poważnego traktowania słów Pisma Świętego, że więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu (Dz 20,35). Dziękuję za Waszą pełną miłości postawę wrażliwą na dramat drugiego człowieka.

Drodzy Diecezjanie,

pełni wdzięczności trwamy także w roku 20-lecia naszej diecezji. Zewnętrznym wyrazem naszej radości i modlitewnej troski o dalsze losy lokalnego Kościoła były pielgrzymki do korzeni: Gniezna, Kołobrzegu i Pelplina. Łącznie pielgrzymowało nas ponad 3700 osób.

Dziękuję Wam za Waszą obecność. Dziękuję kapłanom, osobom życia konsekrowanego i świeckim za wspólną modlitwę w tych miejscach, które są naszym duchowym źródłem. Pokazaliśmy, że jeden duch i jedno serce ożywiało nas w modlitwie (por. Dz 4,32) w trosce o dalszy duchowy rozwój naszej ukochanej diecezji bydgoskiej.

Nie ustawajmy w tej modlitwie za naszą diecezję, nasze parafie, kapłanów i wiernych oraz o nowe, liczne powołania kapłańskie, zakonne i apostolskie.

Maryjo Matko Pięknej Miłości, bł. biskupie Michale – módlcie się za nami.

Wszystkim Wam Umiłowani Diecezjanie, w duchu ogromnej wdzięczności, z serca błogosławię.

+ Krzysztof Włodarczyk
Biskup Bydgoski

List należy odczytać podczas ogłoszeń parafialnych w niedzielę, 13 października, 2024 roku.

BPDB/MJ
12.10.2024