Zaduszki poetyckie „Memento mori”, które odbywały się na cmentarzu parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim, stały się okazją do refleksji nad tematyką przemijania i śmierci człowieka.

Młodzież oazowa wspólnoty NSPJ oraz Stowarzyszenie Kulturalni.pl zaprezentowali uczestnikom dużą dawkę tekstów wierszowanych i muzyki refleksyjnej w temacie przemijania ciała ludzkiego i śmierci. – Chrześcijanin w odróżnieniu od innych religii czy wierzeń ma zupełnie odmienną perspektywę patrzenia, rozumienia i przeżywania śmierci. Ma on przede wszystkim udział w nadziei, jaką niesie pusty grób Chrystusa. Nadziei, która – jak określa św. Paweł – „zawieść nie może” – powiedział ks. Maciej Biegun, wikariusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim.

Całość zakończyła się odczytaniem Epistoły i wyśpiewaniem nadziei o Zmartwychwstałym Chrystusie. – Dekoracja całego tego spektaklu zaczyna się i kończy tu, gdzie stoi trumna. W niej spocznie ciało każdego i każdej z nas. Ta trumna jest wyjątkowa. Kiedy zajrzymy do środka, zobaczymy siebie w odbiciu lustrzanym – dodał ks. Biegun. – To może dość absurdalne wyobrażenie, ale jakże pomocne w tym, aby przestać się bać własnej śmierci, a otworzyć swoje serce na zmartwychwstanie, na nadzieję życia wiecznego – podsumował jeden z uczestników.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: Błażej Kaczan