25.09.2023

„Życzę, aby to dobro, które powstało, służyło jak najlepiej. By wszyscy pracownicy z pasją realizowali swoje zadania” – podkreślał bp Krzysztof Włodarczyk, który pobłogosławił nową siedzibę Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Uroczystość odbyła się po prawie 130 latach działalności placówki w XIX-wiecznym obiekcie przy ulicy Dworcowej. Nowoczesny gmach został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu jak najlepszych warunków pracy dla archiwistów oraz przechowywania i udostępniania bezcennych dokumentów historycznych. – Archiwa to kręgosłup i krwioobieg nowoczesnego państwa – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

W czterokondygnacyjnym budynku przy ulicy Karłowicza pomieści się około 30 kilometrów bieżących akt. Pozwoli to prawie 2,5 krotnie powiększyć dotychczasowy zasób archiwum. Magazyny zostały wyposażone w nowoczesne systemy regałowe. Część przestrzeni zostanie wykorzystana jako pomieszczenia ze specjalnymi warunkami klimatycznymi. Goście archiwum będą mogli korzystać z akt, fotografii, map, dokumentacji technicznej, zarówno w postaci tradycyjnej jak i mikrofilmów bądź skanów. Zasób placówki to nie tylko archiwalia z Bydgoszczy i regionu. Zgromadzono w niej materiały z części Kujaw, Pomorza, Wielkopolski, a nawet Dolnego Śląska.

Obok budynku zaprojektowano ścieżkę edukacyjną, gdzie będą prezentowane wystawy z reprografii materiałów archiwalnych. Obiekt wyposażony jest w windy, ścieżki dotykowe dla niewidomych i niedowidzących, plan tyflograficzny oraz pętle indukcyjne dla niedosłyszących. Koszt inwestycji to niespełna 70 milionów złotych łącznie z wyposażeniem w kwocie 16,5 miliona. Całość sfinansowana została z budżetu państwa, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Otwarcie miało miejsce w nieco ponad rok od poświęcenia i wmurowania aktu erekcyjnego. „Te archiwa są po to, by budować piękną historię, podtrzymywać ją i uczyć jej następne pokolenia, co jest wielką wartością – mówił wówczas bp Krzysztof Włodarczyk”.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz różnych szczebli, parlamentarzyści oraz pracownicy – wśród nich dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy – Eugeniusz Borodij.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print