Zapraszamy do wysłuchania chórów uczestniczących w VIII Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej, który odbędzie się 31 marca oraz 1 kwietnia w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej.

Organizatorami konkursu są: Federacja Caecilianum Oddział Bydgoszcz, Parafia św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Konkurs jest znakomitą okazją do spotkania z muzyką religijną Wielkiego Postu w wykonaniu ponad 30 bardzo dobrych chórów z całej Polski: Aleksandrowa Kujawskiego, Białej Podlaskiej, Bydgoszczy, Działdowa, Gniezna, Kartuz, Legnicy, Lutomierska, Nakła n. Notecią, Ożarowa Mazowieckiego, Poznania, Strzelec Opolskich, Śremu, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Wielunia, Włocławka oraz Wrocławia. Chóry prezentować będą bardzo interesujące kompozycje od wczesnego średniowiecza do współczesności. Dominować będą kompozycje powstałe w XX i XXI wieku napisane zarówno przez uznanych i popularnych twórców, jak i utalentowanych, debiutujących kompozytorów.

Konkurs będzie się odbywał aż w 11 kategoriach: pod względem wieku (od dzieci do lat 12 poprzez młodzież do dorosłych), pod względem liczebności (od kilkuosobowych zespołów wokalnych po kilkudziesięcioosobowe chóry), pod względem składu (żeńskie, męskie, mieszane). W kategorii chórów parafialnych będzie można wysłuchać śpiewu chórów katolickich i prawosławnego. Występy oceniane będą przez profesjonalne jury złożone z wybitnych profesorów takich ośrodków akademickich, jak Bydgoszcz, Gdańsk i Łódź. Przewodniczącą jury tej edycji konkursu będzie prof. zw. dr hab. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Występy chórów odbędą się w kościele św. Jadwigi Królowej przy ul. Wojska Polskiego 7 w piątek w godz. 16.30-18.15 i 19.30-22.00. W sobotę będzie można posłuchać chórów w godz. 10.30-13.00 i 14.00-17.00. Uroczystym zwieńczeniem konkursu będzie Msza św. o godz. 18.30. Po niej nastąpi ogłoszenie werdyktu jury i koncert laureatów konkursu.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.musicachoralis.org. Patronat nad wydarzeniem objął biskup ordynariusz Jan Tyrawa.