„Relacje osobowe jako przejście ze spotkania do obecności” – to tytuł wykładu, który w bydgoskim seminarium duchownym wygłosił dr hab. Krzysztof Kalka.

„By wiedzieć, jaka jest relacja, trzeba wskazać na podmiot i kres” – zauważył prelegent, goszczący na zaproszenie biskupa Jana Tyrawy w ramach cyklicznych spotkań.

Profesor Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile już na początku wskazał na konieczność odpowiedzi na pytanie, czym jest relacja, co to za odmiana bytowania? – Zgodnie z poznaniem, najpierw doznajemy pewnych własności transcendentalnych i one, te własności, mają źródło w istnieniu bytu. Poznajemy odrębność, jedność, realność, prawdę, dobro, piękno, a więc przejawy aktu istnienia. Zresztą byt jest także istotą, w której są forma i materia oraz przypadłości fizyczne i niematerialne. W związku z tym możemy powiedzieć, że na zewnątrz bytu przejawiają się takie pryncypia jak akt istnienia oraz istota w jej formie i materii – mówił, dodając, że przejawiają się one na zewnątrz w różnych postaciach: akt istnienia przejawia się w postaci własności transcendentalnych, a istota przejawia się w postaci przypadłości niematerialnych, takich jak intelekt i wola, które są podmiotami myślenia i decydowania, a także w postaci przypadłości fizycznych, takich jak rozciągłość, ilość, jakość, wymiary. – Gdy kontaktujemy się z drugim człowiekiem, z drugim bytem na mocy wzajemnego otwierania się na siebie, zauważamy pewne przypadłości i obserwujemy takie wydarzenie, że wzrokiem widzimy, słuchem słyszymy, dotykiem odbieramy rozciągłość. Wynika z tego, że każdy podmiot, każda władza, każda przypadłość jest podmiotem więzi z drugim bytem, jakiegoś odniesienia – wskazał.

Krzysztof Kalka ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW). Doktorat uzyskał na UAM w Poznaniu, pracę habilitacyjną na UKSW w Warszawie pisał pod kierunkiem prof. Mieczysława Gogacza. Przez 20 lat pracował na UKW w Bydgoszczy, a obecnie pracuje w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica na stanowisku profesora uczelni. Wydał 8 książek i około 80 artykułów. W tekstach zajmuje się relacjami wykształcenia i wychowania, filozofią średniowieczną, metafizyką, antropologią oraz etyką.

Szersza relacja wkrótce w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: kl. Albert Grudzka

print