Ewangeliści podają, że Jezus przemierzał wioski i miasta, nauczając i głosząc Królestwo Boże. W ten klimat wpisuje się jakże piękna historia uczniów zmierzających do Emaus, którym Zmartwychwstały Pan podczas drogi wyjaśnia proroctwa i przybliża ich do zrozumienia Jego misji. Podobnie czynili uczniowie w pierwotnym Kościele, udając się na krańce ziemi, by głosić Ewangelię i udzielać Chrztu. Dziś, oprócz pielgrzymek zmierzających chociażby na Jasną Górę, przywykliśmy bardziej do stacjonarnego duszpasterstwa, choć Ewangelia w plenerze jest możliwa, a nawet konieczna.

Każdy, kto gościł w bydgoskim Opławcu czy Smukale, zapewne zauważył niezwykłe walory tych terenów. Niby dzielnica Bydgoszczy, a poczuć się można jak w dobrym kurorcie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że od początku XX wieku miejsce to tętniło życiem. Mieszkańcy grodu nad Brdą i okolic spędzali tu weekendy, a kuracjusze tzw. sanatorium wykorzystywali mikroklimat, sprzyjający zwłaszcza gruźlikom. Wszechobecne Rodzinne Ogrody Działkowe zdają się potwierdzać niezwykłość tego zakątka Bydgoszczy.

Od 1983 roku te urokliwe dzielnice obejmuje również parafia Przemienienia Pańskiego. Jej pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła, śp. ks. prałat Stefan Bryll, zapisał się złotymi zgłoskami wśród wiernych. Budował świątynię z kamienia, ale nie zapomniał o tej z ludzkich serc. Atrybutem, który dobrze określa pasje i aktywność księdza Brylla, jest rower. Owszem, nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że tym rowerem pielgrzymował w rożne zakątki Polski i Europy. Pozostawił po sobie nie tylko wartościowy album, prowadzony od 1963 roku, z opisem tras, listą uczestników i marką rowerów, którymi podróżowali, ale przede wszystkim niezapomniane historie, które tkwią w pamięci do dzisiaj.

Obecnie parafia w Opławcu poszczycić się może bogatą historią duszpasterstwa poza kościelnymi murami. Organizowane zabawy karnawałowe czy festyny parafialne stały się znane i wyczekiwane przez bydgoszczan. Nie brakuje również wycieczek rowerowych, turniejów piłki nożnej czy siatkowej, a nawet plażowej. W ostatnich latach prężnie rozwija się badminton, skupiający wielu fanów, zwłaszcza w sekcji dla dorosłych. Dla najmłodszych organizowane są również obozy nad morzem, będące formą podziękowania, zwłaszcza dla służby liturgicznej oraz grupy dzieci i młodzieży skupionej przy parafii.

Od wielu lat, w jedną z sierpniowych niedziel, organizowane są papieskie spływy kajakowe. Mieszkańcy i goście pływają po wodach Zalewu Smukalskiego, upamiętniając św. Jana Pawła II, który jako kapłan dopłynął tu z grupą studentów w 1953 i 1966 roku. Dzisiejsze spływy stały się lokalnym rytuałem. Rozpoczyna je śpiew „Barki”, gdzie padają jakże wymowne słowa: „Dziś wypłyniemy już razem. Łowić serca na morzach dusz ludzkich”. W pierwszej łodzi towarzyszy nam wizerunek Jezusa Przemienionego, którego prosimy o błogosławieństwo dla uczestników spływu i mieszkańców parafii. Również w tym roku park przy opławieckim moście otrzymał imię Karola Wojtyły, co tym bardziej motywuje do krzewienia papieskiego nauczania.

Na wschód od Brdy dotrzeć można do kaplicy w Smukale. Fenomenem tego miejsca są Msze św. polowe na tzw. „Bożej roli”, sprawowane w okresie wiosenno-letnim. W otoczeniu lasu gromadzą się licznie zarówno mieszkańcy i działkowcy, jak również – z uwagi na szlaki PTTK – rowerzyści i turyści piesi. Po czterdziestu latach kaplica doczekała się remontu, a w niedalekiej przyszłości miejsce to ma zyskać dodatkowe walory. – Modernizacja kaplicy i terenu wokół niej jest owocem ubiegłorocznego nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, pod której wezwaniem jest ta mała świątynia. W górnej części budynku mieści się kaplica, gdzie znajduje się wierna kopia jasnogórskiego wizerunku. Na parterze zostało natomiast przygotowane zaplecze socjalne oraz salka spotkań wyposażona w aneks kuchenny. To świetna propozycja dla księży i opiekunów różnych grup na organizowanie wypoczynku w duchu oazowym, choćby pod namiotami. Tuż obok wznawia swoją działalność „wodny orlik” Uczniowskiego Klubu Sportowego, gdzie będzie możliwość wypożyczenia kajaków i korzystania z tej formy rekreacji, która dla naszego osiedla ma szczególne znaczenie – powiedział proboszcz bydgoskiej parafii Przemienienia Pańskiego ks. kanonik Grzegorz Roman.

Czas wakacji sprzyja rozmaitym wędrówkom. Jest to zatem wspaniała okazja, by przybyć w ten urokliwy zakątek Bydgoszczy, który tworzą Opławiec, Smukała czy Janowo.

Msze św. na „Bożej roli” – niedziela – godz. 10:00 (ul. Palmowa 2)
Papieski spływ kajakowy – 16 sierpnia – godz. 15:00 (początek przy pomniku Wioseł Karola Wojtyły)

Ks. Rafał Muzolf
Oprac. i zdjęcia (spływ papieski 2017 rok): Marcin Jarzembowski

print