Pod bydgoskim Krzyżem Ludzi Solidarnych, stojącym w cieniu jezuickiego kościoła mocno zapisanego na lokalnych kartach walki ze zniewoleniem komunizmu, rozpoczęto obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

30 sierpnia zgromadził w Bydgoszczy weteranów oraz współczesnych działaczy „Solidarności”, samorządowców, przedstawicieli władz państwowych i instytucji. Modlitwie przewodniczył kapelan NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego – ojciec Mieczysław Łusiak SJ.

Przed wejściem do świątyni przybyli zostali zaproszeni do wspólnych rozważań różańcowych, które nawiązywały do ostatniej publicznej modlitwy błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, niestrudzonego duszpasterza związkowców i ludzi pracy. – W parafii na bydgoskich Wyżynach ks. Jerzy modlił się właśnie z ludźmi „Solidarności”! – przypomniał o. Łusiak. – My, stojąc dzisiaj pod Krzyżem Ludzi Solidarnych, modlimy się w intencji tych, którzy za ideały „Solidarności” cierpieli, którzy oddali za nie życie, których dziś nie ma tutaj z nami, bo stan ich zdrowia nie pozwolił na przybycie. Gromadząc się wokół krzyża potwierdzamy, że prawdziwym Mistrzem „Solidarności” był i jest Chrystus, a ci, którzy wtedy cierpieli, szli drogą jego naśladowców. – usłyszeli zebrani.

Pod Krzyżem Ludzi Solidarnych złożono kwiaty. Modlitwa w Kościele Ojców Jezuitów była również „dziękczynieniem za wydarzenia sprzed 40 lat”, czyli wypracowanie Porozumień Sierpniowych – bezprecedensowych w krajach komunistycznych aktów pojednawczych pomiędzy władzą a komitetami strajkowymi, na mocy których m.in. zarejestrowano NSZZ „Solidarność” – organizację polityczno-społeczną kruszącą monopol struktur narzuconych Polakom siłą po II Wojnie Światowej.

Tekst i zdjęcia: Adam Gajewski/Przewodnik Katolicki

print