„Laudato si” – „Pochwalony bądź, Panie mój”. W duchu uwielbienia odbyły się XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie, które zostały zorganizowane przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy wspólnocie św. Andrzeja Boboli.
W słowie skierowanym do uczestników Eucharystii, która zainaugurowała wydarzenie, franciszkanin o. Michał Baranowski OFMConv, rozważał encyklikę Franciszka „Laudato si”. Dokument papieski nazywany przez media „zieloną encykliką”, ze względu na główne jego treści dotyczące pilnej potrzeby ochrony środowiska naturalnego.
Znaczącym i ważnym wydarzeniem był fakt wręczenia Honorowego Medalu im. Ks. Jana Kleina Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej w Szubinie. Uroczystości tej towarzyszył finisaż wystawy na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II.
Ze względu na panującą pandemię zostały wprowadzone ograniczenia związane z gromadzeniem się większej liczby osób na różnych spotkaniach.
W kameralnej atmosferze w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie można było zapoznać się z wiedzą o relikwiach i relikwiarzach. Pokaz multimedialny Anny Sergott wyjaśnił, jak kształtował się przekaz o postaciach świętych na przestrzeni dziejów chrześcijaństwa oraz w jaki sposób przechowywano relikwie, a ich formy czyniono prawdziwymi dziełami sztuki.
Równie inspirujące było spotkanie z ks. Karolem Rawiczem-Kostro, autorem książki pt. „Zobaczyć Boga”. Sam temat „Trumna czy urna? O tradycji chrześcijańskiego pochówku” wzbudził duże zainteresowanie.
Zaangażowanie dzieci i młodzieży było utrudnione ze względu na reżim sanitarny, ale udało się przeprowadzić mecz przyjaźni – Derby Szubina, rozegrany miedzy służbą liturgiczną obu parafii szubińskich.
W programie XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej zorganizowano również spotkanie w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna z Jolantą Makowiecką nt. św. Jana Pawła II, nabożeństwo fatimskie, a także obchody 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę.
Tekst: Akcja Katolicka w Szubinie, oprac. MJ
Zdjęcia: Piotr Bembenek