„Mieli być skazani na zapomnienie, ale Wolna Polska upomniała się nich” – podkreślił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Pułkownik Łukasz Ciepliński – to jeden z bohaterów, któremu oddano symboliczny hołd podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy.

Urodził się on w 1913 roku. Był żołnierzem kampanii wrześniowej 1939, bojownikiem antyhitlerowskiego, a potem antykomunistycznego niepodległościowego podziemia. Padł ofiarą stalinowskiej zbrodni sądowej.

Marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odsłonili poświęconą płk. Cieplińskiemu tablicę pamiątkową, która znajduje się na terenie Komendy Garnizonu Bydgoszcz. – Był człowiekiem odważnym i niezłomnym. Patriotą, który dla ojczyzny, dla jej wolności i suwerenności, poświęcił życie. To dzięki takim jak on zachowaliśmy narodowego ducha i narodową godność. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju. Tym, co jesteśmy im winni, jest nasza pamięć – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Ufundowana przez samorząd województwa, poświęcona mu tablica pamiątkowa zawisła na budynku przy ul. Warszawskiej 10. W uroczystościach, które ze względu na obostrzenia miały ograniczony wymiar, wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich i wojska. Wcześniej zaplanowano uroczystość złożenia kwiatów na cmentarzu przy Kcyńskiej i Mszę Świętą w kościele garnizonowym.

Uroczystości w hołdzie żołnierzom podziemia niepodległościowego odbyły się również w gminie Białe Błota.

MJ
Zdjęcia: Msza św. w kościele garnizonowym i uroczystości na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej (FB KPUW w Bydgoszczy)