Kościół parafialny św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy był miejscem uroczystości, w czasie której w szeregi Zakonu Rycerzy Kolumba zostali włączeni nowi członkowie. Mężczyźni realizują swoją duchowość poprzez czynienie dzieł miłosierdzia we wspólnocie Kościoła, a ich zawołanie brzmi „Vivat Jezus!”.

Członkowie największej na świecie katolickiej organizacji świeckiej o charakterze charytatywnym są również związani ze wspólnotami parafialnymi św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią i św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy. – Widzę w Kościele mężczyzn, którzy chcą być w nim aktywni. Swoją codzienność budują na sakramentach, uczestnicząc we Mszach Świętych oraz przyjmując Komunię Świętą. Pomyślałem, że trzeba dla nich znaleźć pewną przestrzeń do działania w zorganizowanej wspólnocie – powiedział proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity ks. Mirosław Pstrągowski, który sam jest członkiem zakonu od 1 marca.

Wstąpił do niego z pierwszą grupą mężczyzn w parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy. Każdy otrzymuje specjalną oznakę, różaniec z wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe, która jest patronką rycerzy, oraz szarfę z godłem. – Jestem bardzo blisko Kościoła, staram się pielęgnować i rozwijać swoją wiarę. Kiedy z inspiracji naszego serdecznego przyjaciela, ks. Mirosława Pstrągowskiego, usłyszałem, że istnieje taki zakon, nie miałem żadnych wątpliwości, że znajdę w nim miejsce, pole do działania – powiedział Ryszard Abramczyk.

Wszystko rozpoczęło się 2 października 1881 roku, kiedy to mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny na alei Hillhouse w New Haven, stanie Connecticut. Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego ks. Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie: przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba.

Rycerze rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ok. 16 tysięcy rad i ponad 2 miliony członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam, Saipan, Litwie, Ukrainie, Korei Południowej oraz w Polsce.

Najwyższym Rycerzem Rycerzy Kolumba jest obecnie Carl A. Anderson. Kapelanem Stanowym na Polskę jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Członkami Rycerzy Kolumba mogą być jedynie mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat i są praktykującymi katolikami pozostającymi w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską.

W Polsce członkowie zakonu działają w ponad stu radach lokalnych. Swoją drogę opierają na czterech zasadach: miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. Realizują ją poprzez program „Wiara przez Uczynki”.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

 
print