„Wciąż mamy świadomość, że ten szlak pokonał wielki człowiek, dzisiaj święty” – mówi ks. Grzegorz Roman, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy, która jest organizatorem spływu Brdą szlakiem Karola Wojtyły.
Mieszkańcy miasta, regionu i diecezji wspominają pobyt późniejszego papieża, który dopłynął do tego miejsca w 1953 i 1966 roku. – Tym szlakiem płynął Karol Wojtyła, który szanował, wręcz kochał przyrodę. Ktoś, kto uczył nas, jak żyć z nią w symbiozie. Jak wypoczywać, chwaląc przy tym Pana Boga – powiedział proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy ks. Grzegorz Roman.
Wydarzenie rozpoczyna się od modlitwy i poświęcenia łodzi. –Spływ – oprócz duchowego charakteru – ma również ten integracyjny. Mamy akordeon, śpiewamy, modlimy się – dodali uczestnicy.
Jedna z łodzi jest szczególna. Króluje na niej ikona Jezusa Przemienionego – Patrona parafii. – To kopia ikony, która znajduje się w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu – świątyni będącej zarazem Sanktuarium Przemienienia Pańskiego. W tym roku w sposób szczególny towarzyszy nam także Matka Boża, która została wzięta do nieba, jak i wątek historyczny, ponieważ wspominamy rocznicę Cudu nad Wisłą – podkreślił ks. Grzegorz Roman.
Spotkanie kończy się przy pomniku ku czci Jana Pawła II oraz krzyżu upamiętniającym osoby, które tragicznie zginęły na Brdzie. Cały kompleks nosi nazwę parku ks. Karola Wojtyły. Z inicjatywą utrwalenia pamięci jego pobytu w Opławcu wystąpiło Stowarzyszenie Dobra Rzeka, działające przy parafii. Stosowna uchwała w tej sprawie została podjęta przez Radę Miasta Bydgoszczy w maju 2020 roku. By park nabierał dodatkowych walorów estetycznych i edukacyjnych, wśród członków Społecznego Komitetu Budowy Szkoły – Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy narodził się także pomysł stworzenia w tym miejscu kolekcji drzew polskich. Pierwszym z nich, które posadzono kilka miesięcy temu, jest sosna zwyczajna.
Relacja w Przewodniku Katolickim.
Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz