Katedra w Bydgoszczy była miejscem rozpoczęcia obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. W świątyni spotkali się pracownicy, funkcjonariusze oraz przedstawiciele władz różnych szczebli.

POWITANIE KS. PRAŁAT STANISŁAW KOTOWSKI

 

Mszy św. z udziałem kapelanów przewodniczył administrator apostolski diecezji bydgoskiej bp. Wiesław Śmigiel. – Dziękujemy za wszystkich pracowników, funkcjonariuszy administracji skarbowej i prosimy o Boże błogosławieństwo dla nich, by ich praca była bezpieczna. Jednocześnie o to, by spotykali się z uznaniem społeczeństwa – mówił biskup na wstępie.

HOMILIA

 

Do świątyni wprowadzono m.in. sztandar KAS. – Uroczystość jest wyjątkowa także pod tym względem, że towarzyszą nam relikwie św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, które Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy otrzymała w liturgiczne wspomnienie swojego patrona. Będą one peregrynowały po urzędach i izbach przez najbliższy rok – powiedział kapelan Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy ks. Damian Pawlikowski.

Dalsza część obchodów odbywała się na Starym Rynku, gdzie zostały nadane awanse na wyższe stopnie służbowe, a także wręczone medale państwowe i odznaczenia resortowe dla pracowników i funkcjonariuszy z całego kraju. Dla mieszkańców miasta przygotowano piknik na Wyspie Młyńskiej.  

Krajowa Administracja Skarbowa na Kujawach i Pomorzu to Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, 24 urzędy skarbowe w regionie, Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu oraz toruńska delegatura Krajowej Informacji Skarbowej. Łącznie w regionie pracuje blisko 3 tys. osób, z czego 256 to funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. W I Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy działa Centrum Kompetencyjne Rozliczeń (CKR) dla całego kraju. Roczne wpływy do budżetu z kujawsko-pomorskiej KAS to 10 mld zł.

Od początku zeszłego roku do połowy bieżącego kujawsko-pomorska KAS udaremniła wprowadzenie do obrotu 6 mln sztuk nielegalnych papierosów i 30 ton tytoniu i suszu tytoniowego. Wystawiono w tym czasie 600 mandatów karnych.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst, nagrania, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 

 

print