„Zapraszam do zaangażowania, otwartości serca i poszukiwania tego, co jest ważne w życiu diecezji” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania z księżmi odpowiedzialnymi za duszpasterstwa specjalistyczne.

W Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy swoje doświadczenia z codziennej posługi zaprezentowali m.in. przedstawiciele duszpasterstw: akademickich, młodzieży, liturgicznej służby ołtarza, niesłyszących, kolejarzy, powołań, rodzin, trzeźwości, niepełnosprawnych, służb mundurowych. Byli również obecni m.in.: delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji, czy koordynator Odnowy w Duchu Świętym. – Chcemy zobaczyć, jakie mamy zaplecze duszpasterskie. Dostrzec pewien potencjał i potrzebę zjednoczenia sił oraz wzajemnej współpracy – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Spotkanie moderował dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. dr Marcin Jiers. Zachęcił kapłanów m.in. do wyrażania uwag, które pomogą w realizacji przyszłych inicjatyw m.in. o charakterze ogólnodiecezjalnym. – Zauważamy pewne „zamieszanie wokół naszej posługi” – mówił jeden z egzorcystów diecezjalnych ks. Maciej Chmielewski. – Ludzie zgłaszający się do nas, nie rozumieją, że egzorcyzm „jest tylko dodatkiem”. Nie rozumieją, że najpierw powinni pójść do swojego proboszcza, czy zaufanego spowiednika. To oni w pierwszej kolejności powinni pokierować daną osobę – najpierw ku sakramentom. Poprowadzić ku odrzuceniu zła poprzez szczery żal i powrót do Chrystusa dzięki spowiedzi świętej – podkreślił, wskazując na potrzebę spotkania z szerszym gronem księży, celem dania wskazówek, które pomogą im w rozeznawaniu poszczególnych sytuacji. – Każdy z nas, kapłanów otrzymał władzę sprawowania egzorcyzmu prostego – powiedział, wskazując również na siłę modlitwy różańcowej. – Ona też jest egzorcyzmem, o czym mówił św. Jan Paweł II – powiedział ks. Maciej Chmielewski.

W diecezji bydgoskiej działa kilkadziesiąt duszpasterstw specjalistycznych.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print