„Bez konkretnej formacji trudno byłoby cokolwiek rozwijać. I chciałbym «przybić piątkę» do tego, co robicie” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Msza św. w kaplicy bazyliki Królowej Męczenników w Bydgoszczy stanowiła centrum dnia skupienia wspólnoty „Martyria”. Spotkanie było również okazją do prezentacji oraz dziękczynienia za 35 lat diecezjalnego ośrodka akademickiego.

Ewangelia, Eucharystia, edukacja, entuzjazm oraz ewangelizacja – to pięć zagadnień, z którymi według biskupa Krzysztofa, powinny utożsamiać się osoby związane z duszpasterstwem akademickim. – Jesteśmy bombardowani mnóstwem informacji, do których dołączany jest komentarz. Ma on często znamiona hejtu i agresji. Dlatego byłoby dobrze, gdyby przez to wszystko przebijała się Dobra Nowina. Byśmy sami do niej docierali, poszukując dobrych wiadomości – mówił.

Drugim poruszanym zagadnieniem była Eucharystia. – To w czasie Mszy św. spotykamy się z Tym, który jest dla nas pokarmem. Przychodzę po to na Eucharystię, by zbudować tę relację – dodał, wskazując dalej na edukację. – Uczymy się, by poszerzać wiedzę. Jesteśmy zaproszeni również do tego, by edukować się w wierze. Nie chodzi o wielkie studia teologiczne, ale czerpanie z treści, które wyjaśniają nam chociażby prawdy wiary – powiedział.

Potem przyszedł czas na entuzjazm. – Mam na myśli chęć do życia. Chcę coś robić i mieć w sercu nadzieję, spalać się w duchu ewangelicznym – stwierdził, wymieniając na końcu ewangelizację. – Dzielimy się tym, co przeżyliśmy, czyli tę radością ze spotkania z Bogiem – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk.

Dzień skupienia był przeżywany pod hasłem „BłogosławiONA, BłogosławioNY”. – Dajemy sobie czas, by się zatrzymać. Zastanowić się, na jakim etapie czuwania jesteśmy, czym żyjemy, co robimy, nad czym należy mocniej popracować – powiedziała szefowa wspólnoty „Martyria” Iwona Pozorska. – Błogosławiony człowiek, czyli taki, który jest szczęśliwy. Taki, która przechodzi przez drogę bycia ubogim, sprawiedliwym, a do tego w cichości – powiedziała odpowiedzialna za formację w „Martyrii” Joanna Niedbalska.

Wydarzenie zgromadziło studentów, absolwentów, a w raz z nimi całe rodziny.  – Była to okazja „do policzenia wszystkich owieczek”. Spotkaliśmy się na półmetku roku akademickiego, chcąc również zobaczyć, w jakiej kondycji jesteśmy – powiedział diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski, przypominając, że bezcenną pomocą w tegorocznej formacji jest także adhortacja papieża Franciszka o powołaniu do świętości w świecie współczesnym „Gaudete et exsultate”.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print