„Źródłem prawdziwej radości i pokoju może być tylko Jezus i nasza relacja z Nim” – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk podczas Mszy św. 22 stycznia dla wspólnoty Domowego Kościoła.

Ogólnopolskie spotkanie osób odpowiedzialnych za gałąź rodzinną Ruchu Światło-Życie odbywało się w domu rekolekcyjno-formacyjnym Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. – Mistrzostwo ks. Franciszka Blachnickiego przejawia się w zasadniczym i konkretnym dążeniu do celu, który został mu objawiony. Przez cały czas go realizował, mimo różnych trudności i problemów. Zachwyciła nas jego wytrwałość, a także konsekwencja we wszystkim, co robił. Dla małżonków to wzór, ale i pewna szkoła, w której wciąż razem się uczymy – powiedzieli Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie

Małżonkowie od 25 lat, rodzice trzech synów, mieszkają na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, od 21 lat formują się we wspólnocie Domowego Kościoła. Dotychczas pełnili posługę pary animatorskiej, pilotującej, diecezjalnej, filialnej, w czasie rekolekcji posługiwali jako para animatorska, moderatorska, gospodarcza oraz jako diakonia wychowawcza. Dzisiaj są parą krajową DK. – Na jednym z naszych spotkań, które zostało zorganizowane w Warszawie, zatrzymaliśmy się nad „zasadami”. W 2021 roku została zaktualizowana ich treść. Wsłuchiwaliśmy się w głosy osób, rozmawiając także o tym, co te zasady oznaczają dla nas i całej wspólnoty – dodała Małgorzata Kasprowicz. – Chcielibyśmy, by dokument zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski, nie pozostał tylko na papierze. Mamy w tym wszystkim dostrzec drugiego człowieka. To, że te zasady mają służyć rozwojowi wszystkim, którzy mają kontakt z Domowym Kościołem – dodał Tomasz Kasprowicz.

W programie znalazły się: spotkania kręgu centralnego, praca i dyskusje w grupach oraz konferencja. Centrum stanowiła codzienna Eucharystia. – To normalne, że Jezus i Jego nauczanie, wzbudzają w nas opór. Dzieje się tak dlatego, że jest w nas coś, co sprzeciwia się Jemu i Jego Królestwu. I będzie tak do końca życia. Jednak nienormalne jest pozostawanie w takim oporze – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk, zwracając w kontekście odczytanego wcześniej słowa Bożego, że od samego początku swojej publicznej działalności, Jezus budzi emocje i jest postacią kontrowersyjną. Nauczając i czyniąc cuda, zmusza niejako ludzi do postawienia sobie pytania: kimże On jest?

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie odwołał się do mistrzów życia duchowego, którzy pokazują człowiekowi pewną drogę otwierania się na Jezusa.

HOMILIA

 

Duchowość małżeńska, proponowana w ramach Domowego Kościoła, jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych, nazywanych zobowiązaniami – darami. Są to: codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego, regularne spotkanie ze słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem, codzienna modlitwa rodziny, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu, comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą), uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.

Rodziny Domowego Kościoła spotykają się w tzw. kręgach (liczących od 4 do 7 małżeństw) w jednym z ich domów. Jedno z małżeństw staje się parą animatorską. Nad spotkaniami czuwa ksiądz moderator.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print