„Akcja Katolicka jest dziełem Ducha Świętego. Charyzmatem, który został na nowo odkryty” – zauważył bp Krzysztof Włodarczyk, który w bydgoskiej wspólnocie NMP z Góry Karmel uczestniczył w spotkaniu członków zarządu i przedstawicieli struktur lokalnych AK.
Podsumowano na nim miniony rok, a także określono program na kolejne miesiące. Pomimo wielu ograniczeń, oddziały parafialne angażowały się m.in. we współpracę z Caritas, w organizację festynów, pielgrzymek oraz inicjowały wydarzenia o charakterze patriotycznym. – Dzięki zaangażowaniu członków Parafialnego Zespołu Caritas przy wspólnocie św. Andrzeja Boboli w Szubinie powstał ogród dla motyli i owadów zapylających. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych” – powiedziała prezes parafialnego i wiceprezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Danuta Siewkowska.
Również dzięki jej i zaangażowaniu wolontariuszy w Szubinie od dwudziestu lat działa Stołówka świętej siostry Faustyny, która wydaje rocznie aż pięćdziesiąt tysięcy obiadów.
Wśród głosów z terenu nie zabrakło wystąpienia Marleny Posadzy, która jest prezesem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy wspólnocie św. Wita w Słupach. – Prowadzimy przede wszystkim formację duchową, kulturalną i patriotyczną – powiedziała, zwracając uwagę na większą potrzebę zaangażowania w rozwój struktur Akcji Katolickiej samych duszpasterzy. – Jeżeli księża tego nie zrozumieją, wiele inicjatyw upadnie. My potrzebujemy wsparcia – dodała.
Zebranie Rady DIAK rozpoczęto Koronką do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem w intencji zmarłej przed rokiem pierwszej prezes AK Hanny Marchlik. Nabożeństwo poprowadził asystent diecezjalny, a zarazem proboszcz ks. Krzysztof Panasiuk, który opowiedział historię miejsca, nawiązując m.in. do obecności relikwii Apostołów Bożego Miłosierdzia – św. Siostry Faustyny, bł. ks. Michała Sopoćki i św. Jana Pawła II. Pogratulowano również Beacie Marks, która z wyboru członków i woli biskupa diecezjalnego, została nowym prezesem. – Dziękuję za tę misję, którą wypełniacie. Ona wypływa z Ewangelii, czyli służby drugiemu człowiekowi – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, podkreślając również znaczenie formacji. – To nic innego, jak umacnianie relacji z Bogiem – dodał.
W diecezji bydgoskiej funkcjonuje ona m.in. w Bydgoszczy, Słupach. Szubinie oraz w Zakrzewie.
Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski