„Wzruszające są opisy cierpień, lekceważenia i poniżania człowieka, ale także przykłady niezwykłej solidarności międzyludzkiej w walce o przetrwanie, o zachowanie godności ludzkiej” – mówił ks. prałat Józef Kubalewski.

Msza św. w Sanktuarium Nowych Męczenników na bydgoskich Wyżynach rozpoczęła obchody 82. rocznicy masowej deportacji Polaków na Syberię. – Oprawcom szło o fizyczną likwidację rodaków z Kresów, w celu kompletnej sowietyzacji tego regionu. Zbrodniarze nie pozwolili zabrać nawet paru walizek, najwyżej kilka tobołków z ubraniami i żywnością. Całe rodziny musiały się zbierać w ciągu zaledwie 30 minut. Przerażonych ładowano do towarowych, bydlęcych wagonów i wywożono aż za daleki Ural. Tragiczna podróż była gehenną, gdyż wielu – od niemowląt po starców – zamarzało lub umierało z głodu – przypomniał ks. prałat Józef Kubalewski.

W tych dramatycznych oraz ekstremalnych okolicznościach – jak zauważył kustosz – przejawia się szukanie i odnajdywanie Boga.

KAZANIE

Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Sybiru, gdzie wieńce i wiązanki złożyli m.in. byli więźniowie.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Nagranie i zdjęcia: Tadeusz Pikul