21.02.2022
„Oby każdy chory, który przyjdzie po pomoc, mógł powiedzieć: spotkałem człowieka, który mnie wysłuchał, udzielił fachowej porady i pomocy” – mówił w bydgoskim Centrum Onkologii bp Krzysztof Włodarczyk.
Szpitalna kaplica św. Michała Archanioła była miejscem modlitwy dziękczynnej z okazji 125. rocznicy patrona placówki, pioniera radiolecznictwa prof. Franciszka Łukaszczyka.
Lekarz, urodzony 21 lutego 1897 roku w Zubsuche na Podhalu, był także współzałożycielem Instytutu Radowego w Warszawie. Zmarł w stolicy 19 maja 1956 roku. – Chcemy podziękować za profesora, który w pamięci polskiej medycyny, zapisał się jako nietuzinkowy lekarz i naukowiec – mówił na wstępie kapelan placówki ks. Witold Gałat.
KAPELAN – KS. WITOLD GAŁAT
Jubileusz stał się także okazją do wprowadzenia relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz poświęcenia i odsłonięcia obrazu więźnia KL Auschwitz. – Ubrany w pasiasty kaftan, w drewniakach, z miską wiszącą u boku, wmieszany w masę wychudłych niewolników, popędzanych wszędzie z nienawiścią, bitych i pogardzanych, o. Kolbe znosił cierpienia mężnie. Bolał nad sytuacją więźniów, modlił się za nich, a najbliżej stojącym, dodawał otuchy słowem i radą: „Ufajcie Niepokalanej, Ona zawsze pomaga”. Mówił o wartości cierpienia, które, jeśli się przyjmie z miłością, prowadzi do nagrody i chwały wiecznej – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.
Następnie swoje słowa skierował także do lekarzy, pielęgniarek oraz innych pracowników centrum, dziękując im za troskę i obecność przy chorych. – Mając świadomość ciążących na nas obowiązków i niezwykłej odpowiedzialności, stajemy przed Bogiem, by prosić o światły rozum i wrażliwe serce – podkreślił.
HOMILIA
Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka jest jedynym z najnowocześniejszych szpitali w Polsce. Od lat wyznacza nowe trendy w medycynie. Bydgoska placówka świadczy pomoc na dziewięciu oddziałach, posiada 15 zakładów i 22 poradnie specjalistyczne. – W tym miejscu, widać jak na dłoni, co jest w życiu naprawdę ważne. Takie wartości, jak miłość i szacunek do drugiego człowieka, są bardziej wyraziste – mówił dyrektor prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski.
DYREKTOR – PROF. JANUSZ KOWALEWSKI
Tekst, nagrania i zdjęcia: Marcin Jarzembowski