19.03.2022

„Spoglądając na św. Józefa, chcemy uczyć się od niego postawy zaufania woli Bożej” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Msza św. w katedrze bydgoskiej zainaugurowała obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

Spotkanie było również nawiązaniem do Narodowego Dnia Życia, który obchodzony jest 24 marca. – Dziękuję wam za to, że możemy tworzyć wspólnotę żywego Kościoła – mówił pasterz diecezji, wskazując ponownie na św. Józefa, jako człowieka modlitwy. – Modlitwa jest jednym ze wspaniałych środków, jaki otrzymaliśmy na czas Wielkiego Postu, by dobrze go przeżyć. Chodzi o dialog, żywe spotkanie i budowanie relacji. Mówię do Pana Boga, ale pozwalam również na to, by On do mnie się zwracał. Czyli muszę uczyć się słuchać, czego przykładem jest życie św. Józefa – dodał.

Biskup Krzysztof Włodarczyk przywołał postać cyrkowca, który w pewnym momencie swojego życia usłyszał w sercu głos powołania.

HOMILIA

 

Na zakończenie modlitwy do biskupa podeszła delegacja osób z Zespołem Downa, wręczając jemu symboliczne skarpetki. – Dziękujemy za Mszę św. sprawowaną w intencji życia – powiedział Piotr Częstochowski. – W 2012 roku, kiedy zaczęliśmy obchodzić ten dzień, nasze dzieci były małe. Dzisiaj są już dorosłymi obywatelami. Zmieniły się też potrzeby, jak i możliwości świadczenia pomocy. Jednak niezmiennie, jako rodzice, staramy się dawać im to, co najważniejsze – wiarę – dodał Piotr Częstochowski.

Twórca „Dziecięcego Graffiti” jest na co dzień ojcem Małgosi z Zespołem Downa, która – jak dodał – stała się „Panią Małgorzatą”. – Co rodzi nową rzeczywistość, którą jako rodzice musimy jej zapewnić. Tak jak u w pełni sprawnych rówieśników, skończyły się zabawy w piaskownicy, a zaczęły marzenia o relacjach z kimś bliższym. To jednak nie jest łatwe, tak jak i w sferze samodzielności, o którą walczymy dla naszych dzieci – powiedział, zapraszając na konferencję do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego pod honorowym patronatem biskupa i wojewody, gdzie zostaną poruszone tematy, które dotyczą genetyki, leczenia i mieszkań ochronnych. (więcej o konferencji TUTAJ).

We Mszy św. uczestniczyła aktorka Patrycja Hurlak, która na prośbę biskupa Krzysztofa, skierowała do zebranych w katedrze krótkie słowo. – Tak się cieszę, gdy na was patrzę, ponieważ widzę „cały kościół monstrancji z Panem Jezusem”. Wychodząc z tego miejsca, warto zastanowić się, dokąd Jego zaniosę – dodała.

Tekst i nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print