25.03.2022

„W naszej ludzkiej rodzinie są takie choroby, które tylko Ona może dostrzec, dotknąć i uleczyć. Dlatego przychodzimy do Niej” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja wikariusz generalny ks. prałat Bronisław Kaczmarek.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego była okazją do świętowania 18. rocznicy powstania diecezji bydgoskiej. Mszę św., której przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk, poprzedziło odczytanie Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

AKT POŚWIĘCENIA – BP KRZYSZTOF WŁODARCZYK

W matce wszystkich kościołów zebrały się osoby duchowne, życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń oraz wierni. – Anioł Boga przychodzi do najpiękniejszego człowieka, jakim jest Maryja i zwiastuje Jej – będziesz Matką mojego Syna. Ty zostałaś wybrana, bo jesteś najpiękniejsza spośród córek ludzkich – dodał w czasie kazania ks. prałat Bronisław Kaczmarek, zwracając uwagę na niezwykły dialog i słowa Maryi: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”. – Zaczęła się nowa historia, w której my uczestniczymy – dodał wikariusz generalny.

KAZANIE – KS. PRAŁAT BRONISŁAW KACZMAREK

Diecezja bydgoska, której patronami są Matka Boża Pięknej Miłości oraz bł. bp Michał Kozal, ustanowiona została przez Jana Pawła II 24 lutego 2004 roku. Dekret wszedł w życie 25 marca 2004 roku. – Nasze dziękczynienie jest zwrócone ku Jedynemu i Najwyższemu Bogu. On jest źródłem wszelkiego dobra i kieruje dziejami świata, Kościoła Powszechnego, do których należy nasz, lokalny Kościół Bydgoski – mówił bp Włodarczyk, dodając, że dorobek diecezji jest powodem do dumy i wyrazu religijnej tożsamości regionu.

BP KRZYSZTOF WŁODARCZYK

Tekst, nagrania: Marcin Jarzembowski