31.03.2022
„To dla mnie ogromne przeżycie, że moją miłość do muzyki, mogłem wyrazić w tym miejscu” – powiedział Rafał Blechacz. Zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2005 roku, zagrał specjalny koncert dla uczniów i wychowanków bydgoskiego Braille’a.
Spotkanie wpisało się w 150-letnią historię Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy. – Takie zaproszenie wystosował ks. Piotr Buczkowski – dodał Rafał Blechacz. – Warto mieć marzenia i poszukiwać dróg ich spełnienia – powiedział duszpasterz. – Przygotowałem program, który aktualnie prezentuję w wielu miejscach na świecie. Wybrałem te utwory, które według mnie, mogą te dzieci zainteresować. Zainspirować, bo wiem, że niektóre z nich uczą się również gry na fortepianie – dodał Rafał Blechacz.
W auli ośrodka stanęły aż dwa fortepiany – zabytkowy, ponad stuletni, należący do placówki oraz ten przywieziony przez mistrza. Przy pierwszym zasiedli niewidomi uczniowie – Weronika Bajorek i Igor Sobierajski, którzy wykonali utwory Fryderyka Chopina. Przy drugim zagrał Rafał Blechacz, który skupił się również na twórczości Chopina i Beethovena. Ten ostatni – jak podkreślił artysta – był wielkim, pozytywnym buntownikiem. – Spotkał go w życiu wielki dramat. Chyba największy, jaki może spotkać muzyka. Tracił słuch, aż całkowicie ogłuchł. Ale właśnie wtedy napisał swoje największe dzieła – mówił Rafał Blechacz do niewidomych i słabowidzących wychowanków. – W imieniu tych wszystkich osób, które są obecne w moim sercu i modlitwie, chciałbym bardzo podziękować za to spotkanie. Mam nadzieję, że dźwięki, płynące z pięknej muzyki, będą nas niosły jak te orły, o których mówił bł. Stefan Wyszyński, ponad graniami, przepaściami – dodał duszpasterz niewidomych.
Spotkanie słowno-muzyczne, które poprowadzone zostało przez niewidomą Sandrę Pawlikowską, wychowawcę Magdalenę Pankowską, zakończyło się dialogiem uczniów z Rafałem Blechaczem. Wychowankowie zadali kilkanaście pytań związanych z działalnością artystyczną, ale i codziennym życiem. – Mam w sobie takie przeświadczenie, że talent, który dostaje się od Boga, po pierwsze trzeba rozwijać, a po drugie dzielić się nim z drugim człowiekiem. Zauważać go, interesować się jego historią. To później pięknie współgra ze sobą, nie tylko w takiej harmonii muzycznej, ale też ludzkiej – podsumował Rafał Blechacz.
Rafał Blechacz urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W październiku 2005 roku zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu i sonaty. Swoją nagrodę przyznała mu również publiczność.
Bydgoski ośrodek Braille’a, prowadzony przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, jest najstarszą placówką w Polsce, kształcącą osoby z dysfunkcją wzroku. W szkole uczy się młodzież niewidoma, słabowidząca, głuchoniewidoma oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W skład ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła policealna, branżowa szkoła pierwszego i drugiego stopnia oraz szkoła przysposabiająca do pracy.
Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz i MJ