03.04.2022

„Pełnienie tej funkcji jest wielkim zaszczytem, a jednocześnie odpowiedzialnością. Sprawia również, że jestem bardziej oddany Kościołowi” – powiedział Stanisław Wypych.

Przedstawiciel parafii św. Andrzeja Boboli w Szubinie jest jednym z trzystu nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w diecezji bydgoskiej. Mężczyźni wzięli udział w drugiej turze rekolekcji, które odbywały się w Licheniu. – Jestem bliżej ołtarza od 2006 roku – dodał Wypych, zwracając uwagę na wartość niesienia Jezusa zwłaszcza chorym. – Z czasem okazało się, że są oni dla mnie wielką miłością i łaską. Wsłuchując się w ich cierpienia, uczyłem się prawdziwej pokory – podkreślił.

Duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy, ks. dr Mateusz Nowak wygłosił nauki na temat sakramentu pokuty i pojednania, Eucharystii, ze szczególnym uwzględnieniem rzeczywistej obecności Chrystusa w chlebie eucharystycznym. – Dar Eucharystii, jaki zostawił nam Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, jest znakiem Bożego Miłosierdzia. Dlaczego? Ponieważ pozostał On z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Nie zostawia nas samych na drogach życia. O szczególnej mocy Eucharystii zaświadcza św. Faustyna w „Dzienniczku”: „Ten Chleb mocnych daje mi wszelką siłę do prowadzenia tego dzieła i mam odwagę do pełnienia wszystkiego, czego żąda Pan. Odwaga i moc, która jest we mnie, nie jest moja, ale Tego, który mieszka we mnie – [taka] jest Eucharystia. Jezu mój, jak wielkie są niezrozumienia; nieraz gdyby nie Eucharystia, nie miałabym odwagi iść dalej po tej drodze, którąś mi wskazał” (Dz.91) – cytował ks. dr Mateusz Nowak.

W organizację rekolekcji w Licheniu włączyło się również Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej im. bł. Carlo Acutisa, które reprezentował dyrektor ks. Karol Rawicz-Kostro. Kapłan wygłosił naukę „Porządek piękna w liturgii Kościoła”, w której zawarł teologiczne i duszpasterskie argumenty, mówiące o tym, że we wspomnianym pięknie, za które współodpowiada lud Boży – w tym szafarze – ukazuje się piękno Boga. „Piękno jest elementem konstytutywnym liturgii z tego powodu, że jest atrybutem samego Boga, którego liturgia jest dziełem” – cytował adhortację „Sacramentum Caritatis” Benedykta XVI.

Podczas Mszy Świętej, której przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, śpiewała schola Centrum Formacji Liturgicznej „Cantemus Domino” pod kierunkiem ks. Łukasza Kucharskiego, która również odbywała swój wielkopostny dzień skupienia w Licheniu.

Na jednym ze spotkań z udziałem ordynariusza został także podjęty temat „Zasad udzielania i przyjmowania Komunii Świętej”, dokumentu, który precyzuje prawo kościelne w warunkach diecezji bydgoskiej, wydanego w styczniu tego roku, jako „pro memoria”.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: CFL

print