10.04.2022

„Idąc drogą na Golgotę, Jezus chce nam dzisiaj powiedzieć o swojej miłości do każdego z nas” – mówił w Niedzielę Palmową w Bazylice Królowej Męczenników bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. z udziałem wspólnot neokatechumenalnych.

Modlitwa stanowiła także podsumowanie czterdziestodniowej liturgii stacyjnej w diecezji bydgoskiej. – Treść dzisiejszej Ewangelii mówi nam, że Jezus tak bardzo nas kocha. Przypomina jednocześnie, że właśnie z tej miłości oddał za nas swoje życie. Ten opis uświadamia każdemu z nas, za jak wielką cenę zostaliśmy odkupieni – za cenę Krwi Zbawiciela – mówił bp Włodarczyk, dodając, że warto odczuć na nowo zaproszenie, jakie Zbawiciel kieruje do każdego z nas. – By korzystać z mocy Jego krwi, dostępnej dla nas, zwłaszcza w sakramencie Eucharystii – podkreślił.

Tajemnice Wielkiego Tygodnia to – jak zauważył bp Krzysztof – sedno naszej „sprawy z Bogiem”, wskazując na mękę, śmierć na krzyżu i pusty grób. – Jakkolwiek jest i co się dzieje na świecie, to i tak rozpoczynamy Wielki Tydzień. I choć oficjalnie tak się on nazywa, to może powinniśmy bardziej określić go mianem „tygodnia zmian” – mówił, przypominając, że wielu ludzi w ciągu tych krótkich siedmiu dni zmieniało swe poglądy. – W jednym dniu potrafili wykrzyczeć „Hosanna Królowi!”, a zaledwie po pięciu kolejnych: „Na krzyż z Nim!” – dodał, wskazując m.in. na osoby Piotra i Judasza.

HOMILIA

Biskup ordynariusz powiedział, że w każdym człowieku są dwa wymiary duchowe: piękna i brzydoty, zachwytu i odrazy, wierności i zdrady. – Jak przeżyjemy ten Wielki Tydzień w tym roku? – pytał, dziękując na inicjatywę „Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych” w Bydgoszczy. – Był to wyjątkowy czas w naszej diecezji, który przeżywaliśmy od Środy Popielcowej, każdego dnia w innej świątyni. Dziękuję wszystkim, którzy stworzyli tę szczególną przestrzeń modlitwy – zakończył bp Włodarczyk.

Tekst i nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz