03.06.2022

Modlitwa, konferencja i zajęcia praktyczne stanowią program II Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które zorganizowano w Bydgoszczy pod hasłem „Niech zstąpi Duch Twój…”.

Wydarzenie zainaugurowano na Piaskach, przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. – Pytanie o miłość, które w Ewangelii Chrystus zadaje Piotrowi, jest aktualne i w naszym życiu, w tym, co przeżywamy. To jednocześnie pytanie o warsztaty i naszą obecność tutaj. Odpowiedzi udziela nam św. Augustyn, który przypomina Cantare amantis est! – mówił podczas Mszy św. ks. Łukasz Kucharski.

Zaraz potem podkreślił, że „to miłość rodzi śpiew”. – Benedykt XVI podpowie nam, że „gdzie człowiek spotyka Boga, tam samo słowo już nie wystarcza”. Doświadczenie piękna i potęgi Boga w życiu człowieka sprawia, że pragniemy śpiewać – powiedział przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Bydgoskiej.

Warsztaty pod patronatem bp. Krzysztofa Włodarczyka, Centrum Formacji Liturgicznej im. bł. Carlo Acutisa i Przewodnika Katolickiego, poprowadzili Maria Mateja i Jan Chęsy. Zaproszenie zostało skierowane do każdego, komu bliskie jest piękno muzyki liturgicznej. – Praca z ludźmi sprawia mi ogromną radość. Zwłaszcza obserwowanie tego, jak rozwijają oni swoje talenty, z których często nie zdawali sobie sprawy – powiedziała Maria Mateja, dodając, że do tej pory brakowało inicjatyw, które by wspierały rozwój muzyki piękna muzyki liturgicznej.

W programie zaplanowano także konferencję Krzysztofa Rębacza „Muzyka w Kościele” i śpiew podczas liturgii w parafiach bydgoskich św. Jadwigi Królowej i Matki Boskiej Zwycięskiej. – Warsztaty dają też możliwość szkolenia swoich możliwości wokalnych a przede wszystkim wspólnego śpiewu na chwałę Pana – powiedzieli uczestnicy.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski