28.07.2022

„Policjant musi być człowiekiem uczciwym przede wszystkim wobec siebie” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. z okazji Święta Policji.

W czasie homilii przywołał on słowa Ojca Świętego Franciszka, który spotykając się z włoską policją, powiedział: „Dziękuję za waszą cenną pracę związaną z nadzorem oraz utrzymaniem porządku. Wasza kompetencja i mądrość w reagowaniu na różne sytuacje, również te najtrudniejsze, są powszechnie cenione”. – Myślę, że powyższe słowa Ojciec Święty mógłby wypowiedzieć do polskiej policji – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Misja policjanta – jak zauważył pasterz diecezji – wpisuje się w troskę samego Boga o ład moralny i społeczny. Do jej należytego wypełniania – jak mówił dalej – są potrzebne odpowiednie cechy. Pierwszą z nich jest cierpliwość, zaś kolejnymi: dawanie poczucia bezpieczeństwa; nadzieja, że dobro zwycięży i demaskowanie zła.

W katedrze modlili się przedstawiciele władz różnych szczebli, w tym władze formacji. – Jesteś przyjacielem policji, niebieskiego munduru, który na co dzień nosimy. Dziękujemy za skierowane do nas słowa i modlitwę przed obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości – mówił, zwracając się do biskupa, komendant kujawsko-pomorskich policjantów nadinsp. Piotr Leciejewski. – Prosimy, by wasza służba była zawsze bezpieczna i przynosiła oczekiwane rezultaty dla dobra społeczeństwa – dodał kapelan policjantów, a zarazem proboszcz katedry ks. infułat Stanisław Kotowski.

Policja polska powstała na mocy ustawy sejmowej z 24 lipca 1919 roku.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print