22.10.2022

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy we współpracy z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędem Miasta Bydgoszczy była organizatorem XIII Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej „Europa Ojczyzn – Europa wartości” w ramach Kongresu „Jeden świat – wiele Kultur”.

Kongres stanowił kontynuację zainaugurowanych w 2010 roku przez uczelnię, corocznych spotkań naukowych, mających na celu szeroko rozumiany dialog międzykulturowy i wymianę myśli na temat współczesnego świata. Sukces dotychczasowych edycji kongresu sprawił, że inicjatywa ta została dostrzeżona i doceniona przez krajowe i międzynarodowe środowiska naukowe.

Podczas sesji plenarnej (zdalnie, na miejscu lub poprzez odczytanie) uczestnicy mogli wysłuchać przesłania takich osób, jak: o. Federico Lombardi SJ (Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger-Benedykt XVI), kard. Tarcisio Bertone SDB (Watykan), prof. dr hab. Danuta Künstler-Langner (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr Piotr Kubiak (Wiedeńska Szkoła Biznesu), prof. KPSW, dr hab. Janusz Kutta (Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy).

Ojciec Federico Lombardi SJ zauważył, że Kościół katolicki zawsze opowiadał się za budowaniem rzeczywistości europejskich. Jego zdaniem nie można zapominać, że trzech protagonistów jej powstania (Schumann, Francuz; De Gasperi, Włoch; Adenauer, Niemiec) było przekonanymi katolikami. Również tego, że zasady wyrażone w nauce społecznej Kościoła w dużej mierze inspirowały ich pracę i nadal pozostają w głębokiej harmonii z podstawowymi wartościami wyrażonymi w art. 2 „Traktatu o Unii Europejskiej”, takimi, jak: poszanowanie godności osoby ludzkiej, praw człowieka, wolność, demokracja, równość, praworządność. – Obecna sytuacja wojenna zmusza nas do głębokiego przemyślenia naszych dotychczasowych wystąpień, do których byliśmy przyzwyczajeni – zauważył.

Kardynał Tarcisio Bertone zaprezentował monografię naukową swojego autorstwa, która z języka włoskiego została przetłumaczona: „Uwierz w sport”. Kardynał wyraził nadzieję, że książka ta zainspiruje także do nowego zaangażowania się na rzecz sportu, jako doskonałego narzędzia edukacyjnego, zgodnego z tradycją Kościoła i z myślami najwybitniejszych humanistów dawnych i współczesnych.

Przedmiotem rozważań zatytułowanych „Chrześcijańskie wartości europejskiej i polskiej literatury dawnej”, które zaprezentowała prof. dr hab. Danuta Kűnstler-Langner z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, była tematyka religijna dawnej literatury polskiej, szczególnie poezji XVII wieku.

„Quo Vadis Austria? – na to pytanie próbował odpowiedzieć prof. Piotr Kubiak z Wiedeńskiej Szkoły Biznesu, rozwijając temat: „Troska o wartości w dialogu międzyreligijnym i międzykulturowym”. Austria jako monarchia od stuleci była państwem zrzeszającym wiele narodów, kultur i religii. Po drugiej wojnie światowej jako kulturowy monolit, otwierała swoje granice dla wielu fal emigracyjnych z różnych krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Dziś jako kraj wielokulturowy i wieloreligijny analizuje kierunki rozwoju, podejmuje nowe wyzwania z tym związane i zachowując swoje wartości, otwiera się na nowe, płynące z różnych kultur i religii – powiedział.

Wystąpienie prof. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy dr. hab. Janusza Kutty, zatytułowane „Europa w zaraniu dziejów”, miało na celu wskazanie wartości cywilizacji europejskiej. Jednak, by to uczynić – zdaniem prelegenta – należy odnieść się do trzech filarów europejskiej cywilizacji. – Pierwszym filarem jest myśl filozoficzna i sztuka starożytnej Grecji. Drugim filarem jest prawo rzymskie, natomiast trzecim chrześcijaństwo. Europa jest grecka, jeśli chodzi o myśl filozoficzną i sztukę. Europa jest rzymska, jeżeli jest mowa o prawie. Natomiast pod względem religii Europa jest judeochrześcijańska. To trzy problemy – filary cywilizacji europejskiej – a elementem je spinającym jest demokracja europejska – mówił, dodając, że świat antyczny i chrześcijaństwo mogą się czuć rodzicami wartości, często przypisywanymi cywilizacji europejskiej. Te wartości to wg prof. KPSW dr. hab. Janusza Kutty to: tolerancja, równość wobec prawa, wolność słowa, prawa człowieka, obywatelskie, sprawiedliwość i społeczna akceptacja władzy.

Warto zaznaczyć, że dotychczasowe edycje Kongresu „Jeden świat – wiele kultur” umożliwiły stworzenie wielu nowych wspólnych obszarów zrozumienia wśród osób, które mają znaczący wpływ na kształtowanie postaw kolejnych pokoleń. W dotychczasowych konferencjach wzięło udział blisko trzy tysiące uczestników oraz kilkuset referentów zarówno z krajowych, jak i zagranicznych ośrodków naukowych.

Kongresowi, jak co roku, towarzyszyły konferencje tematyczne: „Europa wartości”, „Państwo i prawo”, „Ludobójstwo i zbrodnie wojenne”, „Współczesne wyzwania ekonomii”, „Aspekt humanistyczny w rozwoju nauk technicznych”.

W murach uczelni odbyła się także ogólnopolska konferencja naukowa „Wyzwania administracji wyborczej w 100-lecie istnienia Państwowej Komisji Wyborczej”.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz