08.11.2022

Wielkie dzieła muzyczne Vivaldiego, Bacha, Corellego, Pergolesiego mogli usłyszeć uczestnicy zaduszek muzycznych przy świecach, które 6 listopada zorganizowano w bydgoskim kościele św. Antoniego z Padwy.

Przed publicznością wystąpili: Natalia Tyrańska (skrzypce barokowe), Karol Bartosiński (kontratenor), Paweł Pawłowicz (pozytyw organowy, dyrygent), Artur Strugała (lektor), Iwona Krzemińska, Edyta Serafin (przygotowanie tekstów), a także Chór św. Grzegorza.

Początkowo nosił on nazwę „św. Cecylii”. Przypuszczalna data jego powstania to 20 października 1932 roku. Założycielem najprawdopodobniej był ówczesny organista Alfons Lampkowski. Po nim opiekę nad chórem przejął Antoni Rybka. Pracował na bydgoskim Czyżkówku od stycznia 1939 roku, aż do momentu pojmania i osadzenia w obozie pracy w Pile. Po wojnie chór zmienił nazwę na „św. Grzegorza”. W latach 50-tych dzięki zaangażowaniu kolejnych dyrygentów (Jan Buśko, a po nim Alfons Lampkowski) chór przeżywał swoje czasy świetności. W 1953 roku jego liczebność wynosiła 59 osób (28 kobiet, 31 mężczyzn).

W latach 1957-1959 chór brał udział w licznych konkursach. Największe osiągnięcia awdzięcza Alfonsowi Lampkowskiemu, z którym współpracował do 1969 roku.

Dzięki inicjatywie proboszcza ks. Janusza Konysza i organisty Pawła Pawłowicza w marcu 2014 roku wznowiono działalność chóru. Pierwsze publiczne wykonanie miało miejsce już w czasie Triduum Paschalnego 2014 roku. Chór uświetnia liczne wydarzenia w parafii, dekanacie i diecezji. W tej chwili należy do niego ok. 20 osób.

MJ
Zdjęcia: Organizatorzy 

print