26.11.2022
Od zapalenia pierwszej świecy i poświęcenia wieńca, w katedrze bydgoskiej, rozpoczęto Nieszpory Adwentowe. Modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, autor cotygodniowych rozważań dla wiernych.
Biskup przypomniał, że pierwsze spotkanie jest wejściem w nowy rok pracy duszpasterskiej, któremu towarzyszy hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Zapytał zebranych, co dla nich oznacza „wierzę”, przywołując słowa z Listu do Hebrajczyków „Wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy”.
Wiara – jak zauważył bp Włodarczyk – pozwala zobaczyć to, co niewidzialne. Buduje się na obietnicach pewniejszych niż dowody. Dodał, że wiara to wpatrywanie się w ciemność i potrzeba czasu, by dostrzec w niej wszystko to, co jest poza czasem.
W rozważaniach pojawiły się dwa cytaty – duńskiego filozofa Sorena Kierkegaarda i abp. Bruno Forte. Według pierwszego: „Wierzyć to znaczy znajdować się na skraju przepaści i słyszeć głos, który woła: skacz, złapię cię w ramiona”. – Natomiast Bruno Forte okrada mnie z iluzji zaufania sobie samemu, gdy czytam jego słowo o wierze. „Wierzy ten, kto zgadza się na ukrzyżowanie swoich oczekiwań na krzyżu Chrystusa, a nie Chrystusa na krzyżu swoich oczekiwań” – mówił bp Włodarczyk.
Następnie zachęcał obecnych, by prosili Jezusa, jak apostołowie: „Przymnóż nam wiary”. – Cóż bowiem większego i ważniejszego w życiu człowieka ochrzczonego, niż starać się nieustannie o umocnienie i rozwój wiary w Boga, źródło życia i miłości – dodał bp.
Było również nawiązanie do Pisma Świętego, w którym są dwa rodzaje słów na wyrażenie tego, co człowiek nazywa wiarą. Jedne oznaczają bycie wiarygodnym, wiernym. Drugie oznaczają poczucie bezpieczeństwa, posiadanie solidnego punktu oparcia. – Jedne podkreślają, czego wiara się domaga: zawierzenia, drugie, co wiara daje: pewność, oparcie. Są one jakby dwiema stronami tej samej rzeczywistości wzajemnie się uzupełniającymi i wspólnie tworzącymi wielką Boską cnotę wiary – powiedział.
Podczas nabożeństwa zaśpiewała Schola Katedralna pod dyr. Krzysztofa Fryski.
Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski