09.12.2022

„Chrześcijaństwo i Kościół nie boją się świata pracy i ustroju pracy” – powiedział w katedrze z okazji uroczystości barbórkowych bydgoskiego Oddziału Zakładu Gazowniczego bp Krzysztof Włodarczyk.

Biskup zaznaczył, że w przestrzeń pracy człowieka wpisana jest głęboko tajemnica krzyża. Poprzez pracę ludzką spełniają się słowa Stworzyciela, wypowiedziane po upadku człowieka: „W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie”. – W pocie czoła pracuje rolnik i robotnik. W straszliwym śmiertelnym pocie – kona na krzyżu Chrystus – powiedział.

Ekonomia, technika, wiele innych specjalizacji oraz dyscyplin, swoją rację bytu – jak zauważył bp – czerpią z podstawowej kategorii, jaką jest godność pracy, a zarazem człowieka. – Jeśli nie czerpią jej stąd, jeśli kształtują się poza godnością ludzkiej pracy, są błędne, a mogą być nawet szkodliwe – mówił. 

Według biskupa Chrystus nigdy nie zgodzi się z tym, by człowiek był uznawany lub siebie samego uznawał jedynie za narzędzie produkcji i tylko według tego był oceniany, mierzony i wartościowany.

Przywołując nauczanie bł. Stefana Wyszyńskiego, bp Krzysztof Włodarczyk, dodał, że nie można ograniczyć celu pracy jedynie do zaspokojenia potrzeb bytowych. Należy dążyć do tego, by człowiek w swojej pracy poznawał siebie i realizował w pełni człowieczeństwo.

Przypomniał jednocześnie św. Jana Pawła II, który mówiąc o cywilizacji miłości, podkreślał, że opiera się ona na czterech filarach. Są nimi: prymat osoby nad rzeczą; miłosierdzia nad sprawiedliwością; „być” nad „mieć” i etyki nad techniką. – Cywilizacja miłości jest dzisiaj nadzieją Kościoła i świata, a w tym świecie dla każdego z nas – zakończył.

Oddział Zakładu Gazowniczego w Bydgoszczy obejmuje swoim zasięgiem województwo kujawsko-pomorskie, stąd w modlitwie uczestniczyli pracownicy z grodu nad Brdą, Torunia, Włocławka, Inowrocławia, Grudziądza. – Z całego serca, w imieniu swoim i wszystkich pracowników, dziękujemy za przewodniczenie modlitwie. Przede wszystkim za słowa skierowane do nas. Jednocześnie prosimy o błogosławieństwo na następne lata pracy – powiedział dyrektor oddziału Sebastian Latanowicz. – To jeden dzień, który wyróżnia się spośród wszystkich w całym roku. Proszę św. Barbarę, by wciąż się nami opiekowała – dodał Marek Kwasek, górnik trzeciego stopnia, na co dzień zakrystianin oraz nadzwyczajny szafarz Komunii św.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print