11.12.2022

Jak skutecznie ewangelizować oraz docierać z Ewangelią do osób zniechęconych i zranionych przez Kościół – to jedno z pytań, jakie zadawali sobie uczestnicy spotkania SESA Rejonu Centralnego, które odbyło się w Bydgoszczy.

SESA, czyli Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja, jest ogółem podobnych miejsc na świecie, które mają wspólną wizję, metodologię i program formacyjny. – Chcemy rozmawiać o Panu Jezusie, dzielić się doświadczeniem wiary. Rozmawiać o metodach, sposobach, o tym, jak przetrwać w trudnym świecie. Jak odnowić w sobie siły duchowe, by rzeczywiście iść i głosić Ewangelię – mówi Marek Dłuski.

Przedstawiciel Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Bydgoskiej dodał, że przesłanie wypływające ze słowa Bożego jest niezniszczalne i nieprzemijające. Należy jednak poszukiwać skutecznych metod docierania z nim zwłaszcza do żyjących poza Kościołem. – Ewangelizacja polega na łowieniu ludzi wędką, nie siecią. Łowieniu ze wzburzonego morza, pełnego zakrętów, niepewności. Ludzi, których po prostu trzeba uratować – dodał dyrektor SNE Diecezji Bydgoskiej ks. dr Janusz Tomczak.

W programie zaplanowano Mszę św., spotkania w grupach i wystąpienia. – Nie ma innej drogi, jak wyjście z Ewangelią poza mury kościołów. Obecny czas, nacechowany trudami, przygnębieniem, jest dobrym momentem, by rozpalać nadzieję i miłość, jaką niesie Jezus. On jest odpowiedzią na lęki. Dlatego, że jest blisko, jest miłością – dodała Jolanta Zatorska wicedyrektor SNE Diecezji Toruńskiej.

Na czym według niej polega skuteczne ewangelizowanie? – Na dawaniu świadectwa życiem według Ewangelii. Pokazywaniu, kim jest Jezus w codzienności. To nasze zobowiązanie wynikające z chrztu świętego – dodała Jolanta Zatorska, odpowiedzialna za Rejon Centralny szkół św. Andrzeja. W Polsce działa obecnie sześćdziesiąt takich miejsc. – By być bliżej siebie, istnieje tzw. rejonizacja. Nasz rejon to siedem szkół. Chcemy szukać umocnienia, nowych rozwiązań, wizji na przyszłość i podejmować wspólne działania w ewangelizacji – powiedziała.

Miejscem spotkania (10 grudnia) było Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Bydgoszczy. – Świadectwo wspólnoty jest dzisiaj bardzo potrzebne – dodał bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując obecnym za zaangażowanie w działalność ewangelizacyjną. Przywołał zarazem postać Eliasza, który – jak zauważył – głosi słowo, jak ogień. – Słowo, które zapala innych. Tych, którzy mają zatwardziałe serca na miłość Bożą. To prorok, który ma odwagę upomnieć, nie boi się, idzie do każdego – powiedział bp, zachęcając do jego naśladowania.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski