13.12.2022
„Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni” – to tytuł przewodnika dla pielgrzymów odwiedzających szczególne miejsce kultu, historii oraz tradycji, znajdujące się na terenie diecezji bydgoskiej.
Promocja publikacji odbyła się w Urzędzie Miejskim w Kcyni. W spotkaniu uczestniczyli: ks. Stanisław Gajek (autor tekstu), o. dr Wiesław Strzelecki OCarm (autor rozważań Drogi Krzyżowej) oraz Robert Koniec (autor fotografii).
Z zaproszenia skorzystali mieszkańcy Kcyni, goście i czciciele Cudownego Kcyńskiego Pana Jezusa. Chętni mogli kupić książkę, po raz pierwszy tak kompleksowo opisującą sanktuarium. Publikacja jest jednocześnie cegiełką, z której dochód zostanie przeznaczony na sfinansowanie prac przy zabytkowej świątyni. – Pisanie było dla mnie odkrywaniem wielu nowych rzeczy, informacji – powiedział ks. Stanisław Gajek, dziękując za wsparcie ks. dr. Marcinowi Puziakowi, byłemu rektorowi bydgoskiego seminarium duchownego, dzisiaj proboszczowi parafii w Panigrodzu.
Autorzy opowiadali o tym, jak wyglądała praca nad publikacją, jak przebiegał wybór zdjęć i ustalenie zakresu opracowania. Prowincjał karmelitów, o. dr Wiesław Strzelecki OCarm, mówił o życiu św. Marii Magdaleny de Pazzi z Florencji, której rozważania zostały wykorzystane przy tworzeniu tekstów rozważań Drogi Krzyżowej.
W spotkaniu (11 grudnia) uczestniczyli także: ks. kan. Michał Kostecki (proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Kcyni), Marek Szaruga (burmistrz miasta) oraz konsultorzy publikacji – ks. dr Marcin Puziak (proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu) i dr Alojzy Szudrowicz (historyk).
Burmistrz Marek Szaruga wyraził uznanie dla ks. Michała Kosteckiego za jego pracę i starania, mające na celu przywracanie piękna kcyńskiej Kalwarii i kościoła. W odpowiedzi kapłan podkreślił, że „ksiądz bez parafian nic nie znaczy”. To oni swoją ofiarnością wsparli trwające kilkanaście lat prace na Kalwarii i we wnętrzu zabytkowego kościoła. – U kcyńskiego cudownego Pana Jezusa musi być pięknie! – powiedział ks. kan. Michał Kostecki.
„Ktokolwiek spojrzy na nasze położone na górze miasto widzi Sanktuarium Krzyża. W ten sposób myśl turystów, pielgrzymów, a przede wszystkim mieszkańców, wznosi się do nieba z wdzięcznością, że Ukrzyżowany Cudowny Kcyński Chrystus od wieków otacza nas swoją opieką i cierpliwie wysłuchuje nas we wszystkich naszych potrzebach” – napisał w słowie wstępnym ks. kan. Michał Kostecki.
Każdego roku sanktuarium odwiedzają liczne grupy pielgrzymów. Kościół słynie z cudownego XVI-wiecznego krucyfiksu. Początkowo był on umieszczony w przedsionku dawnego kościółka. Dzięki modlitwie jedna z mieszkanek została uwolniona od „nieznośnego bólu głowy”. W podzięce obcięła sobie włosy i przybrała nimi figurę Chrystusa. W 1717 r., za rządów o. Teofila – przeora kcyńskiego konwentu, obcięto Cudownemu Panu Jezusowi włosy. Relikwie włożono do kielicha i zapieczętowano. Kiedy po roku otworzono relikwiarz, okazało się, że włosy urosły.
Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny erygował w 1990 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp. Oprócz łaskami słynącego krzyża wśród cennych zabytków znajdują się naturalnej wielkości malowidła ścienne Drogi Krzyżowej. Są one usytuowane w krużgankach budynku poklasztornego.
Przewodnik ukazał się przy wsparciu finansowym ordynariusza diecezji bydgoskiej, burmistrza Kcyni i parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To 160 stron podzielonych na kilka rozdziałów.
Spotkanie w urzędzie poprowadziła Justyna Makarewicz z kcyńskiego urzędu.
Tekst: Justyna Makarewicz/Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Pola Koniec