W Wielki Czwartek rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominać będziemy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Zachęcamy do uczestnictwa w liturgiach.

Wielki Czwartek

Jest szczególnym świętem kapłanów. O godzinie 10.00 w katedrze bydgoskiej sprawowana będzie pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka Msza św. Krzyżma z udziałem księży z całej diecezji bydgoskiej, którzy odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Podczas Eucharystii bp konsekruje krzyżmo i błogosławi oleje, które służyć będą przy udzielaniu sakramentów.

Wieczorem o godzinie 18.00 Biskup Bydgoski przewodniczyć będzie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Liturgia stanowi dziękczynienie za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Po homilii ordynariusz umyje stopy dwunastu mężczyznom na pamiątkę gestu Jezusa z Ostatniej Wieczerzy i na znak, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Wielki Piątek

To dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. W katedrze bydgoskiej rozpocznie się ona o godzinie 18.00 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka. Centralnym momentem jest adoracja Krzyża, który aż do Wigilii Paschalnej staje się najważniejszym punktem w kościele.

„Ciemna Jutrznia”

W Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę zapraszamy na „Ciemną Jutrznię”. Więcej TUTAJ.

Wigilia Paschalna

W katedrze sprawowana będzie o godzinie 21.00 pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka. Rozpocznie ją Liturgia Światła. Celebrans na zewnątrz kościoła poświęci ogień, od którego następnie zapalony zostanie paschał. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Umieszcza na świecy również pięć czerwonych gwoździ symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie paschał wnoszony jest do nieoświetlonego kościoła, a wierni zapalają od niego swoje świece. Tej nocy po blisko pięćdziesięciu dniach powraca uroczysty śpiew „Alleluja”. Po liturgii Słowa celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok służyć będzie przy udzielaniu sakramentu chrztu. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.

Wielki Czwartek – godz. 10.00 i 18.00

Wielki Piątek – godz. 18.00