18.02.2023
„Życie jest krótkie, a bezużyteczne zajęcia pozwalają zdobyć tylko niewiele wiedzy” – cytował w katedrze słowa Mikołaja Kopernika bp Krzysztof Włodarczyk. Wybitny astronom patronuje II LO w Bydgoszczy, które obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia.
Świętowanie rozpoczęto od Mszy św. z udziałem dyrekcji, absolwentów i uczniów. – Nadanie szkole imienia to szczególne wydarzenie dla całej społeczności. To ustalenie jej tożsamości, kierunku działań dydaktyczno-wychowawczych – zaznaczył w homilii bp Włodarczyk, dodając, że Mikołaj Kopernik jest niezaprzeczalnym autorytetem, należącym nie tylko do polskiej, ale także światowej kultury i nauki.
To ktoś kto zmienił spojrzenie całej współczesnej sobie epoki na Wszechświat. – Ten wielki odkrywca doby renesansu miał pokazać naszym uczniom, że można patrzeć dalej, sięgać wyżej, być ciekawym świata, żyć godnie, a ,,spoglądając w gwiazdy”, realizować swoje cele i marzenia – dodał bp.
W II LO w Bydgoszczy – jak zauważył ordynariusz – swoją edukację rozpoczynało wielu przyszłych nauczycieli i profesorów. W tym gronie są też księża, inżynierowie i bardzo dobrzy fachowcy, a przede wszystkim ojcowie i matki rodzin. – Bo szkoła jest nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale i taką oazą, w której zawiązują się przyjaźnie i sympatie, czasami głębokie na całe życie – mówił.
Według biskupa szkoła jest nade wszystko wspólnotą: dyrekcji, nauczycieli, uczniów, absolwentów, przedstawicieli miasta i okolic, parafii zjednoczonych wspólnym wysiłkiem dobrego wychowania i kształcenia. – W każdym człowieku jest ukryte jakieś dobro i zadaniem szkoły jest je wydobyć na wierzch. Rozpoznać i rozwinąć do końca całe to bogactwo ducha, intelektu, uczuć i zdolności jakie Bóg złożył w sercu młodego człowieka. Bardzo dużo zależy od nauczyciela – mówił, dziękując całemu gronu pedagogicznemu.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostało zorganizowane Miejskie Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze. Zajęcia rozpoczęto 15 października 1921 roku. Mikołaja Kopernika jako patrona gimnazjum otrzymało w 1923 roku, w 450. rocznicę urodzin astronoma. W roku 1928 po raz trzeci zmieniono nazwę placówki. W latach 1923-33 jej dyrektorem był Stanisław Łabędziński, zaś po nim Jan Kaczor.
W 1945 roku wznowiono nauczanie, początkowo w gmachu przy ul. Poniatowskiego 12. „Kopernik” nosił wówczas miano Miejskiego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum. W czasie wakacji gimnazjum podzielono na męskie i żeńskie. Później kontynuowano naukę w budynku „Kopernika”, a następnie z powodu utworzenia w tym gmachu Gimnazjum Kupieckiego szkołę przeniesiono do przedwojennego gimnazjum żeńskiego przy Staszica 4. W budynku tym szkoła istniała do 1948 roku. W czasie wakacji została przeniesiona na Szwederowo, do budynku przy ul. Nowodworskiej 58 (obecnie to Nowodworska 13).
W 1959 roku, w okolicznościach pierwszego po wojnie zjazdu absolwentów, zmieniono nazwę na Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące nr 3, a rok później na II LO im. M. Kopernika w Bydgoszczy. Podczas drugiego zjazdu, w pięćsetną rocznicę urodzin Kopernika szkole został wręczony sztandar. Na głównym jego płacie znajduje się symbolika patrona szkoły; na drugim symbol państwa i narodu polskiego. Funkcję dyrektora pełnili: Jerzy Wołoszyk (1975-1990), Zbigniew Kujawski (1991-2017). Od 1 września placówką, która kształci 595 uczniów, kieruje Mirosława Glaza. – Dziękuję za przewodniczenie Mszy św., która jest dla nas niezwykle ważna. Za to, że mogliśmy zjazd absolwentów rozpocząć tak, jak niemal wszystkie w historii, czyli modlitwą w tym miejscu – powiedziała dyrektor.
Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski