24.02.2023

„W pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, agresji i bestialstwa ze strony Rosji, modlimy się o pokój” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który poprowadził rozważania Drogi Krzyżowej i przewodniczył Mszy św. w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników.

W świątyni na Wyżynach wybrzmiał m.in. fragment słów, jakie przed swoją śmiercią wypowiedział w tym miejscu męczennik za wiarę – bł. ks. Jerzy Popiełuszko. – Myśląc o Ukrainie, modlimy się, by jej mieszkańcy mogli bezpiecznie przeżywać swoją codzienność. Modlimy się za nawrócenie agresorów, a za tych, którzy zostali zamordowani, zginęli w walkach, by otrzymali chwałę nieba – prosił biskup Krzysztof Włodarczyk.

„Chcemy z Maryją podążać Twoimi śladami, które prowadzą wprost na Kalwarię. Od Niej uczyć się wierności, miłości, wytrwałości w cierpieniu, odwagi bycia przy Bogu, także gdy jest On wyszydzany i wyśmiewany” – brzmiały rozważania Drogi Krzyżowej. – Prosimy za wszystkich udręczonych, by Boży pokój i ludzka sprawiedliwość zapanowały w umęczonym kraju – mówił podczas Eucharystii proboszcz i kustosz ks. prałat Józef Kubalewski.

W homilii bp zwrócił uwagę na czas Wielkiego Postu. Podkreślił, że przychodząc do świątyni, człowiek wiary otrzymuje pokarm duchowy. Dający siłę do tego, by na miłość Boga odpowiedzieć tym samym. – Próbując zwalczyć toczącą organizm infekcję, sięgamy po przepisany przez lekarza antybiotyk. By jednak wspomóc proces leczenia, zaleca się zażywanie probiotyków. Podobnie jest z chorobą duszy, którą jest grzech – porównywał bp Krzysztof Włodarczyk.

Zachęcił, by korzystać z porady najlepszego lekarza – Jezusa. – By dał nam antybiotyk, jakim jest najpierw dar przebaczenia w sakramencie pokuty i pojednania. Mamy także możliwość skorzystania z probiotyków – czyli z tego, co tu i teraz przeżywamy – dodał, wskazując na uzdrawiający wymiar Eucharystii. – Wciąż potrzeba nam tej mocy duszy, wewnętrznej siły, by przeciwstawiać się pokusom i nie powracać do grzechu – podkreślił.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski