26.04.2023

„Błogosławiony Michale Kozalu, wychowawco kleryków” – to temat wykładu, jaki w ramach cyklu spotkań o współpatronie diecezji bydgoskiej i męczenniku obozu koncentracyjnego w Dachau wygłosił w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej ks. Paweł Białczyk.

Inicjatywa zrodziła się w roku obchodów 80. rocznicy narodzin dla nieba polskiego błogosławionego. – Każdy wychowawca, a zwłaszcza ten seminaryjny, zdaje sobie sprawę, że formowanie podopiecznych nie dokonuje się wyłącznie przez słowo, ale przede wszystkim przez osobisty przykład życia – mówił prefekt Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Ksiądz Białczyk przypomniał, że ks. Michał Kozal był w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Gnieźnie najpierw ojcem duchownym (1927-1929), a następnie rektorem (1929-1939). W tym czasie wygłosił do alumnów mnóstwo konferencji ascetycznych, wykładów, egzort i okolicznościowych instrukcji. – W jego naukach formacyjnych można dostrzec niezwykłą głębię. Jednak wychowawca seminaryjny przemawia przede wszystkim swoją osobowością – powiedział.

Stąd – jak dodał prefekt – przyszłego błogosławionego postrzegano jako wymagającego i rozmodlonego kapłana. – Wśród kleryków utarło się przekonanie, że swoje konferencje przygotowuje na klęczkach w kaplicy. O jego autentycznej, spójnej z nauczaniem postawie świadczy męczeńska śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau – podkreślił.

Na zakończenie ks. Paweł Białczyk stwierdził, że dzisiaj diecezja bydgoska cieszy się szczególnym wstawiennictwem błogosławionego biskupa. – Posiadamy patrona, który doskonale znał się na formacji seminaryjnej i wiedział jak ważne są nie tylko liczne, ale nade wszystko odpowiedzialne i solidne powołania kapłańskie. Prośmy zatem, by nasz Kościół Bydgoski był bogaty w świętych kapłanów – mówił, obrazując, że „jedna paląca się świeca może zapalić milion innych, ale milion zgaszonych nie zapali ani jednej”.

Biskup Michał Kozal urodził się 25 września 1893 roku w Nowym Folwarku k. Krotoszyna. Na kapłana został wyświęcony w 1918 roku. Pracował m.in. jako prefekt w gimnazjum w Bydgoszczy, a później jako rektor seminarium w Gnieźnie. Ksiądz Kozal został wyświęcony na biskupa sufragana diecezji włocławskiej 13 sierpnia 1939 roku. Czas wojny i okupacji sprawił, że zginął jako męczennik w obozie koncentracyjnym w Dachau. Zabito go 26 stycznia 1943 roku, podając w obozowym baraku śmiercionośny zastrzyk. Dokładnie 14 czerwca 1987 roku w Warszawie św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji dzisiejszego współpatrona diecezji.

Oprac. MJ

print