29.04.2023

„Miłość i pokora są to dwa skrzydła, konieczne do lotu w krainę życia wiecznego” – cytował św. Katarzynę ze Sieny bp Krzysztof Włodarczyk. Czy mamy taką odwagę? – pytał.

Biskup przewodniczył w jej liturgiczne wspomnienie Mszy św. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej z okazji spotkania żeńskich wspólnot zakonnych i osób życia konsekrowanego. – Jezus jest naszym pierwszym pocieszycielem. Jest też Tym, który wstawia się za nami przed Ojcem, jak najlepszy adwokat. Chrystus zapewnił nam wszystko, czego potrzebujemy. Obyśmy tylko chodzili w jasności prawdy, a nie w ciemności grzechu – mówił, zwracając uwagę na wartość Eucharystii.

To właśnie ona stała się tematem rozważań homiletycznych, jak i całego spotkania. – W Eucharystii doświadczamy zbawczej miłości – miłosierdzia, które pozwala nam uzyskać pojednanie z Bogiem i jest przedsmakiem udziału w boskiej chwale. Eucharystia to nie tylko uobecnienie męki i śmierci Zbawiciela, ale także zmartwychwstanie, będące wypełnieniem drogi życia – zauważył.

Biskup Krzysztof Włodarczyk zwrócił uwagę na pobożność eucharystyczną, która – jak dodał – jest mocno wpisana w życie i tradycję polskiego Kościoła. Jeśli zaś chodzi o samą celebrację Eucharystii, to jest ona widziana „raczej z perspektywy spełnienia niedzielnego obowiązku i przyjęcia Komunii świętej”. – Mało natomiast doceniana jest celebracja jako wydarzenie liturgiczne, które poprzez słowa i znaki ma moc objąć całe życie uczestnika liturgii i je przemienić. Bóg pragnie się ze wszystkimi ludźmi dzielić miłością, a Eucharystia jest punktem szczytowym. Nigdzie Chrystus nie jest tak obecny jak w niej – podkreślił.

Według biskupa potrzebna jest formacja zmierzająca do odkrywania Mszy św. jako czegoś nie tylko bardzo ważnego, lecz wręcz niezbędnego dla życia chrześcijanina. – Innymi słowy potrzebny jest prowadzony w sposób ciągły i systematyczny proces uczenia się, który bynajmniej nie skończył się z naszym przygotowaniem do pierwszej Komunii św. Święty Leon Wielki mówił, że ci, „którzy uczestniczą w Eucharystii, jakby Pana własnymi oczami widzieli, własnymi uszami słyszeli i sami w sobie Go doświadczali” – powiedział.

Na zakończenie ordynariusz nawiązał do gościa specjalnego spotkania – Patrycji Hurlak. Dodał, że „w swoich książkach pragnie być pomocą dla wszystkich, którzy tworzą zgromadzenie eucharystyczne i w myśl Katechizmu Kościoła Katolickiego, są podmiotem sprawującym świętą liturgię. Podkreślił, że autorka zdecydowała, że będzie to „Część nad częściami”, „bo z Eucharystii wypływa całość naszego życia duchowego”. – Eucharystia jest czymś najważniejszym na świecie. Bez niej nic nie miałoby sensu – powiedziała Patrycja Hurlak.

Dla autorki m.in. „Kosmicznej celebracji” Eucharystia jest niebem na ziemi. – To science bez fiction. Podczas niej dzieją się wydarzenia, które nie mieszczą się w głowie. Przenosimy się w czasie i przestrzeni. Uwielbiam to Boże szaleństwo, że podczas Eucharystii „mogę wbić się do nieba”, spotkać ze wszystkimi świętymi, z Kościołem pokutującym i tym, który jest jeszcze pielgrzymujący. Dla mnie Eucharystia jest fascynacją – dodała Patrycja Hurlak.

Siostra M. Kamila Skorupka z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi przypomniała słowa bp. Jacka Kicińskiego CMF. Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podkreślił, że „Życie zakonne zrodziło się z Eucharystii i ku Eucharystii wszystkich prowadzi”. – Pragniemy wciąż na nowo uświadamiać sobie, jak praktyczne pogłębiać i ożywiać sposoby naszego czerpania z Eucharystii, przyjmowania Jezusa w Komunii świętej, by nie tylko osiągać osobistą świętość. Także wypełnić zobowiązanie ewangelizacyjne, by żyjąc Chrystusem i w Nim, dzielić się wiarą z innymi – powiedziała.

Referentka ds. życia konsekrowanego wyraziła wdzięczność za świadectwo życia Patrycji Hurlak, która – jak dodała siostra – prowadzona przez Opatrzność różnymi drogami, odkryła, że Eucharystia jest doświadczeniem wielowymiarowym, przemieniającym i otwierającym na świat.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print