07.05.2023

„Chrystus jest drogą do mnie samego. Odchodząc od Boga i przykazań, człowiek gubi siebie” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, zwracając się do kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Uczestniczyli oni w weekendowych rekolekcjach w Zamku Bierzgłowskim, kończąc jednocześnie przygotowania do pełnienia tej funkcji w diecezji bydgoskiej.

„Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” – te słowa z Ewangelii stały się punktem wyjścia do rozważań, jakie podjął ordynariusz. – Najpierw Chrystus Pan jest drogą do mnie samego, a następnie do bliźnich. Im mocniej trzymam się Jego, tym bardziej wyzwalam się z egoizmu oraz różnych form miłości niedojrzałej lub zdeformowanej. Tym lepiej rozumiem prawdziwą miłość bliźniego. Chrystus jest moją drogą do bliźnich, bo uczy mnie bezinteresowności, poświęcenia, szacunku dla każdego. Uczy, by nie szukać pierwszego miejsca, a władzę traktować jako służbę – mówił.

Chrystus jest wreszcie – jak zauważył bp – drogą do Boga. – Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przez Niego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest samym miłosierdziem i że naszymi grzechami zadajemy Mu ból. To tylko mocą Jego łaski możemy dostąpić ich odpuszczenia i przybliżyć się do Boga. Chrystus jest również w tych wszystkich wymiarach prawdą. Dopiero dzięki Niemu możemy do końca poznać prawdę o sobie samych, naszych bliźnich i prawdę o Bogu. „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat – mówi Chrystus Pan przed Piłatem – aby dać świadectwo prawdzie” – cytował Pismo Święte.

Tej prawdzie, że Bóg nie przestał nas kochać. – I tej prawdzie, że w życiu zawsze może zwyciężyć dobro, bo zło nigdy nie jest aż tak potężne, byśmy kiedykolwiek musieli mu służyć. Zauważmy jeszcze jedno, kiedy już dojdziemy do życia wiecznego, Chrystus Pan przestanie być naszą drogą. Będzie On na wieki naszym życiem – podkreślił bp Włodarczyk.

Studium przygotowawcze dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Podczas kilku miesięcy w każdą trzecią sobotę miesiąca uczestniczyli oni w wykładach z liturgiki, prawa kanonicznego, sakramentologii, teologii moralnej, duchowości i pastoralnej, zorganizowanych przy pomocy Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.

Podczas rekolekcji, prowadzonych przez księży dr. Mateusza Nowaka oraz Karola Rawicz-Kostro, przyszli szafarze pogłębili aspekty praktyczne związane z udzielaniem Komunii św. podczas Mszy św. i posługą wśród chorych. Szczytowym momentem każdego dnia była Eucharystia. Kandydaci mieli też czas na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem i spotkali się z pełniącymi funkcję szafarzy, wsłuchując się w ich świadectwa. – Myśl, by zostać nadzwyczajnym szafarzem, rozwijała się z czasem, a jeszcze mocniej w trakcie studium, kiedy zauważyłem, iż taka posługa może być owocna i przynieść wydatną pomoc w niesieniu Chrystusa eucharystycznego, zwłaszcza chorym i osobom we wspólnocie parafialnej. Będę mógł również rozwijać swoje życie wewnętrzne, a także umacniać wiarę dla dobra Kościoła – powiedział Karol Malendowicz z bydgoskiej parafii św. Wincentego a Paulo.

Błogosławieństwo kandydatów do pełnienia funkcji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którego udzieli biskup ordynariusz, odbędzie się 27 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: MJ/Organizatorzy

print