19.06.2023

„Nie może być tak, że środki finansowe staną się przeszkodą, a tym samym utrudnią chętnym wyjazd na Światowe Dni Młodzieży” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Kuria Diecezjalna w Bydgoszczy była miejscem podpisania umów pomiędzy diecezją bydgoską, a archidiecezją gnieźnieńską i diecezjami: pelplińską, toruńską oraz włocławską, które zagwarantują dofinansowanie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Zasadnicza umowa pomiędzy urzędem a diecezją bydgoską została podpisana 27 maja. – To są młodzi ludze, więc trzeba ich wesprzeć, by mogli skorzystać z daru takiego spotkania. Zwłaszcza, że są na to otwarci i bardzo go pragną. Nie może być tak, że środki finansowe staną się przeszkodą, a tym samym utrudnią chętnym wyjazd na Światowe Dni Młodzieży – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Biskup bydgoski podziękował – diecezjalnemu duszpasterzowi młodzieży ks. Henrykowi Stippie, a także dyrektorowi Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. Piotrowi Wachowskiemu i Iwonie Pozorskiej za koordynowanie prac na szczeblu kilku diecezji. – Cieszymy się, że możemy młodym zaoferować konkretną pomoc, która sprawi, że wielu z nich będzie mogło spotkać się z papieżem i rówieśnikami z całego świata – dodał diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Michał Bubacz.

Każda z diecezji dostanie wsparcie proporcjonalne do ilości osób. I tak ramach projektu „Z Kujaw i Pomorza do Lizbony” z: diecezji bydgoskiej w wyruszy 380 osób, archidiecezji gnieźnieńskiej 50 osób, diecezji pelplińskiej 52 osoby, diecezji toruńskiej 157 osób i diecezji włocławskiej 45 osób. – Takie spotkania są bardzo potrzebne młodemu człowiekowi. Po to, by mógł bardziej zobaczyć siebie, swoje wnętrze, a także poczuć, że nie jest osamotniony. To umacnia młodych, mówiąc ich językiem – nakręca – by jeszcze mocniej być żywym Kościołem – dodał bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując województwu za wsparcie.

Ksiądz Michał Bubacz kojarzy Światowe Dni Młodzieży z radością oraz entuzjazmem. – To wszystko, czego młodzi podczas nich doświadczają, mogą przenieść do środowisk, w których żyją. Również po pandemii, tak jak w przypadku spotkania na Lednicy, będziemy mogli na nowo się policzyć, zobaczyć, że nie jesteśmy sami. W 2016 roku w Krakowie papież Franciszek zachęcał nas, byśmy wstali z kanapy. Teraz spoglądamy na Maryję, by się w Nią wpatrywać i tak, jak Ona wyjść z pośpiechem, będąc Jej świadkami oraz Jezusa w codzienności – dodał duszpasterz młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej.

W ramach umowy poszczególne diecezji będą m.in. promowały w Portugalii województwo kujawsko-pomorskie, którego patronem jest inicjator Światowych Dni Młodzieży – św. Jan Paweł II.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print