20.06.2023
„Dziękuję za zaproszenie do strefy ciszy, którą stanowi ta świątynia. To w niej otwieramy nasze serca, by usłyszeć Boga. Tego, który w ciszy przemawia najbardziej” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.
Bydgoski kościół Świętej Trójcy był miejscem Mszy św., w czasie której niesłyszący, słabosłyszący przyjęli z rąk ordynariusza sakrament bierzmowania. – Bardzo się cieszymy z twojej obecności – w naszym świecie ciszy – w społeczności duszpasterstwa niesłyszących, słabosłyszących oraz szkolnej. Dzisiaj wyjątkowy dzień dla nas i naszych dzieci, które staną się dojrzałymi chrześcijanami – mówili rodzice.
Sakrament przyjęły 23 osoby. – To bardzo ważny dzień dla całej społeczności głuchych w diecezji, bo po raz pierwszy obchodzony w takiej formie. Młodzi czują się wyróżnieni i docenieni, że są traktowani w sposób indywidualny – powiedział ks. Piotr Książkiewicz. – Przyjmujecie sakrament, który ma was umocnić w dalszym życiu, by z pomocą Ducha Świętego rozwijać w sobie skarby, jakimi są wiara, nadzieja i miłość, otrzymane na chrzcie świętym – mówił w homilii bp Włodarczyk.
Wspólnotę modlitewną tworzyli przede wszystkim nauczyciele, wychowawcy i uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy im. gen. Stanisława Maczka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej. – Moi uczniowie to wspaniali ludzie, którzy przez katechezę, a teraz przez przyjęcie tego sakramentu, przybliżą się do Pana Boga. Tu Ewangelia jest przekładana na język migowy. Jednak to ja częściej od nich się uczę, jak przyjmować słowo Boże. Bo oni myślą o nim prosto – tak, jak jest napisane, jak Jezus działał, mówił – przyjmują i żyją tym na co dzień – podsumował katecheta i duszpasterz środowiska ks. Piotr Książkiewicz.
Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski