24.06.2023

„Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

„W cieniu Twej ręki” – to słowa, które zostały zaznaczone podczas rozpoczęcia nowenny przed 20-leciem diecezji bydgoskiej. Hala sportowa Sisu Arena w grodzie nad Brdą była miejscem wydarzenia o charakterze modlitewnym oraz koncertowym. – Nasze życie od początku wiąże się ze wspólnotą – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Razem z nim Mszę św. sprawowało kilkudziesięciu kapłanów. – Bóg stwarza nas i doprowadza do doskonałości z pomocą ludzi. Dlaczego? Bo sam jest wspólnotą. W Bogu zachodzi ciągła wymiana miłości i dobra. Ojciec nieustannie oddaje się Synowi, Syn Ojcu i ta miłość między nimi jest Duchem Świętym. Nie ma życia bez wspólnoty. Nie ma miłości bez wspólnoty – zaznaczył.

Biskup bydgoski wyraził wdzięczność za świadków wiary. – Dziękuję za wszystkie wspólnoty, ruchy, grupy modlitewne, stowarzyszenia, które podejmują organiczną pracę formacyjną oraz ewangelizują według własnego charyzmatu – dodał, wskazując także na katechetów, dzieci, młodzież, osoby życia konsekrowanego, kleryków, księży, liturgiczną służbę ołtarza i dzieła miłosierdzia Caritas.

Ordynariusz przypomniał słowa pierwszej encykliki papieża Franciszka „Lumen Fidei”, w której przypomina on, że „nie można wierzyć samotnie”. Nawiązał także do „Programu duszpasterskiego na czas nowenny i 20-lecie”, jakie otrzymała każda z ponad 150 parafii. Został on przygotowywany przez zespół pod przewodnictwem ks. kan. Mirosława Pstrągowskiego. – Najpiękniejsze „programy”, propozycje duszpasterskie nie znaczą jednak wiele, jeżeli nie doczekają się urzeczywistnienia. A ono wymaga czynnej współpracy biskupa, kapłanów, osób konsekrowanych, rodziców, wspólnot i każdego z osobna. Tylko przy pełnym oraz czynnym zaangażowaniu wszystkich, łaska jedności, świadomego uczestniczenia w życiu Kościoła może stać się i naszym udziałem – powiedział.

Biskup Włodarczyk wręczył również świece z różą, które są nawiązaniem do patronki diecezji Matki Bożej Pięknej Miłości. – Zgromadziła nas tutaj Jego miłość – mówił ks. Piotr Wachowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, odpowiedzialny za przygotowanie wydarzenia. – Niech ta miłość nas nastraja i otwiera nasze umysły, serca, uszy. By to, co za chwilę usłyszymy było przyjęte pod natchnieniem Ducha Świętego – mówił.

Podczas części artystycznej wystąpili muzycy wraz z chórem zjednoczonych wspólnot naszej diecezji. Śpiewała Ada Rychwalska – uczestniczka dwunastej edycji The Voice of Poland w towarzystwie Mileny Pilkiewicz i Michała Maciudzińskiego. Katechezę o Kościele wygłosił ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Krakowa, ceniony biblista oraz kaznodzieja. – Najważniejsze jest to, byśmy byli razem – mówił kapłan, próbując odpowiedzieć na pytanie – kim jesteś Kościele i dokąd zmierzasz? – Kościół to miejsce, droga, która daje nam pewność zbawienia – dodał.

Świadectwo obecności i posługi w Kościele przedstawili Monika i Marcin Gomułkowie z Torunia – prowadzący bloga oraz kanał YT „Początek wieczności” oraz Wojciech Modest Amaro – kucharz i restaurator. – Bóg będzie działał. Jednak chciałby zobaczyć chwałę swojego działania w naszym życiu. Świadectwo, które będziemy głosić. Również to, że przyniesie ono owoce – mówił Wojciech Modest Amaro, opowiadając o drodze przemiany. –Bóg nas tutaj zgromadził. On chce nas zjednoczyć – dodali Monika i Marcin Gomułkowie. – Nie było nam blisko do tego typu wydarzeń – mówili małżonkowie, dodając, że Kościół „jest dynamiczną tajemnicą komunii w służbie misji”. – Bóg jest tym, który pokazuje nam, jak żyć – podkreślali, zachęcając obecnych do odważnego pójścia drogą otrzymanego powołania.

Liczną grupę stanowiły osoby przygotowujące się do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży. Zostały one pobłogosławione i posłane przez bp. Krzysztofa Włodarczyka. Pasterz diecezji wręczył również nagrodę zwycięzcom dekanalnej sztafety aktywności „Z pośpiechem do Lizbony”. Każdego miesiąca (od stycznia 2022 roku) wspólnoty młodzieżowe z duszpasterzami kolejnych dekanatów podejmowały akcje charytatywne na rzecz potrzebujących. Zwyciężył dekanat Białe Błota. Nagrodą był czek na 52 tysiące złotych (50 tys. to dofinansowanie pakietów, a 2 tys. pozostało do dyspozycji nagrodzonych). – Bóg oczekuje ode mnie tego, by poznawać Go na różne sposoby. Chce również, by moja wiara się rozwinęła, a nie zastygła. Myślę, że tym będą dla mnie Światowe Dni Młodzieży – mówił Błażej Żurański. Dla mnie to jest sposób, żeby poznać ludzi z innych państw. To, jak oni patrzą na wiarę, na Jezusa. To, co powiedzieli państwo Gomułkowie, że nasza siła jest w różnorodności – stwierdziła Marta Okońska

Wszyscy obecni na hali, a także uczestniczący we Mszy św. za pośrednictwem transmisji, mogli otrzymać błogosławieństwo apostolskie z darem odpustu zupełnego. Sama nowenna potrwa dziewięć miesięcy i zakończy się 25 lutego 2024 roku. Centralne obchody 20-lecia diecezji zaplanowano na 24 kwietnia 2024 roku.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print